Ogromny wzrost sprzedaży włoskich maszyn do Polski

Ogromny wzrost sprzedaży włoskich maszyn do Polski
W ciągu roku zwiększyła się produkcja oraz eksport włoskich maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Imponujący jest przede wszystkim wzrost sprzedaży tych urządzeń do naszego kraju.

Opublikowane przez branżowe stowarzyszenie Assocomaplast dane pokazują dobrą formę włoskiego przemysłu maszynowego. Wartość pieniężna produkowanych maszyn podskoczyła o 11 proc. z 3,6 do 4 mld euro. Z kolei wartość eksportu maszyn z Półwyspu Apenińskiego wzrosła aż o 19 proc. z 2 do 2,4 mld euro.

Polska zajęła bardzo wysokie piąte miejsce pod względem krajów, będących odbiorcami włoskich maszyn. Liderem pozostają Niemcy (14,8 proc. udziału w całym włoskim eksporcie), przed Francją (6,4 proc.) i Chinami (6,1 proc.). Udział Polski w odbiorze włoskiego eksportu to 4,6 proc. Przez pierwsze dziewięć miesięcy polskie firmy przetwórcze zapłaciły za włoskie maszyny 78 mln euro. Niemcy wydali zaś 253 mln euro. Jednak to co najbardziej rzuca się w oczy patrząc na raport Assocomaplast to aż 54,5 proc. wzrost sprzedaży w ujęciu rok do roku włoskich maszyn do Polski. To pokazuje także, że krajowi przetwórcy ochoczo sięgali do kieszeni, by modernizować swe hale produkcyjne.

Włoski eksport maszyn przetwórczych