Opakowania z tworzyw sztucznych dla żywności

Opakowania z tworzyw sztucznych dla żywności
Przed nami targi opakowaniowe Pakfood, tworzone głównie z myślą o opakowaniach przeznaczonych dla branży spożywczej. Warto poznać jakie są główne wymagania i kierunki rozwoju opakowań dla branży spożywczej. Okazuje się, że kluczową rolą w tym zakresie jest dobre wykorzystanie walorów tworzyw sztucznych.

Zmieniające się zwyczaje konsumentów i innowacje technologiczne spopularyzowały tworzywa sztuczne jako materiał na opakowania dla wielu produktów spożywczych.

Idealne opakowania do żywności muszą odpowiadać na kilka wymagań. Właściciele marek pragną efektownych wizualnie, przyciągających wzrok projektów, które pomogą wyróżnić nowe produkty na półkach sklepowych wśród ostrej konkurencji. Detaliści również cenią estetykę, ale oprócz tego żądają bezpiecznych i praktycznych rozwiązań, które zapewnią łatwe przechowywanie i na tyle długą trwałość, aby produkt zdążył się sprzedać i to najlepiej nie w chłodziarce, gdzie przestrzeń jest najbardziej ograniczona. Konsumenci oczekują natomiast wygodnych opakowań, łatwych do otwierania i prostych w użyciu.

Opakowania z tworzyw sztucznych dla żywności

Właśnie dzięki zdolności do zrównoważonego spełnienia tych złożonych i często sprzecznych kryteriów, opakowania z tworzyw sztucznych zyskały renomę optymalnego rozwiązania dla wielu różnych produktów. Jeszcze bardziej imponujące jest to, że tworzywa sztuczne, które od dawna rywalizują ze starszymi i bardziej tradycyjnymi materiałami - szkłem i metalem - zaczęły w ostatnich latach zdobywać sobie miejsce w sektorach rynku, gdzie te materiały od zawsze niepodzielnie panowały.

Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, ale w największym stopniu odnoszą się one do dwóch głównych czynników: zmiany w zwyczajach konsumentów, którzy zaczęli dostrzegać walory łatwego i błyskawicznego przygotowywania żywności oraz postępów w technologii opakowań z tworzyw sztucznych, umożliwiających spełnienie tych wymagań.

Motorem rewolucji w dziedzinie dań gotowych w ostatniej dekadzie był wzrost liczby jednoosobowych gospodarstw domowych oraz szczególnie szybkie tempo życia prowadzone przez tych konsumentów. Gdy dodać koszt zakupu poszczególnych składników dla jednej osoby i czas potrzebny na przyrządzenie posiłku od podstaw, nie powinni dziwić, że dania gotowe zyskały tak bardzo na popularności. Rozwój w dziedzinie opakowań naturalnie podążył za wymaganiami tego sektora. Zaczęły powstawać rozwiązania umożliwiające spożywanie posiłku bezpośrednio z opakowania, a dania są przystosowane do gotowania w coraz bardziej wszechobecnych kuchenkach mikrofalowych.

Tworzywa sztuczne mają znaczną przewagę nad szkłem i metalem, biorąc pod uwagę powyższe względy. Materiał ten jest bowiem odporny na stłuczenia i nie zawiera jakichkolwiek ostrych krawędzi, przez co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem w kuchni. Elastyczność projektowania umożliwia łatwe tworzenie wielu praktycznych kształtów zapewniających wygodę konsumpcji prosto z opakowania, np. wielopaków z odłamywanymi porcjami, które pozwalają konsumentom na otwieranie tylko takiej ilości produktu, jaka jest im potrzebna w danej chwili.

Co więcej niewielka waga tworzyw sztucznych ułatwia przenoszenie opakowań w celu konsumpcji „w drodze”. Nie należy także zapominać, jak cenną zaletą jest przystosowanie wielu tworzyw do podgrzewania w kuchence mikrofalowej, co daje konsumentom możliwość przygotowania posiłku z niespotykaną dawniej szybkością.Stokrotka_333
Stokrotka_333

Wysłany: 2010-09-10 19:30:45

Bardzo proszę o wypełnienie ankiety osoby związane z branżą spożywczą

http://www.ankietka.pl/ankieta/42965/bezpieczenstwo-zdrowotne-opakowan.html

Z góry dziękuję za poświęcony czas