Opakowania z tworzyw sztucznych dla żywności

Rzecz jasna finalni odbiorcy to nie jedyna grupa, która może korzystać z zalet opakowań z tworzyw sztucznych. Także sektor logistyczny docenia ich właściwości. Oto bowiem tworzywa to stosunkowo lekki materiał tym samym więc wykonane z nich pojemniki można wygodnie układać jeden w drugim, co w porównaniu z konkurencyjnymi materiałami zapewnia znaczne korzyści logistyczne, umożliwiając transport większej liczby opakowań na palecie, a tym samym duże oszczędności. Ta sama elastyczność projektowania, która może ułatwiać konsumpcję, zapewnia też efektowny wygląd opakowań niezbędny do tego, aby zagwarantować udaną sprzedaż – kreatywne kształty akcentowane bogatymi kolorami lub też całkowicie pozbawione koloru przejrzyste tworzywa zapewniają przezroczystość równą opakowaniom szklanym.

Tworzywa sztuczne nie tylko zrewolucjonizowały projektowanie opakowań, ale są także w stanie rywalizować z metalem i szkłem pod względem zapewniania trwałości produktów. Specjaliści zauważają, że przetwarzanie dań gotowych i innych niechłodzonych artykułów spożywczych ogromnie poprawiło się w ostatnich latach. Stało się tak, gdyż udoskonalono technologię sterylizacji. Jeszcze niedawno producenci żywności z przesadną ostrożnością gotowali dania gotowe zbyt długo, bojąc się ryzyka skażenia. Obecnie czas gotowania i temperatura są precyzyjnie kalibrowane, aby parametry były dokładnie takie, jakie są potrzebne, i można twierdzić, że dania gotowe z wyższej półki smakują dzisiaj lepiej niż wiele potraw gotowanych w domu metodą tradycyjną.

Opakowania z tworzyw sztucznych do żywności

Oczywiście korzyści te są dyskusyjne, jeśli opakowanie nie jest w stanie utrzymać smaku produktu przez dłuższy czas. Problem ten rozwiązują jednak tworzywa wielowarstwowe, dzięki którym można wprowadzać na rynek opakowania gwarantujące trwałość produktu porównywalną z bardziej tradycyjnymi materiałami. Konstrukcje wielowarstwowe łączą różne polimery, wykorzystując szczególne właściwości barierowe. Na przykład połączenie bardzo wodoszczelnego polipropylenu z warstwą kopolimeru EVOH, która zapewnia dobrą barierę tlenową, skutkuje w efekcie opakowaniem, które jest w stanie odpowiedzieć na szereg przeciwstawnych wymagań.

Zasady działania wielowarstwowych konstrukcji z tworzyw sztucznych znane są już od około 25 lat, ale dopiero w ostatniej dekadzie mogły wejść na rynek jako opłacalna opcja i znacząco poszerzyć paletę opakowań.

Większy popyt umożliwił również rozwój jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak wygaszacze rodników tlenowych, które aktywnie pochłaniają resztki tlenu, wydłużając okres trwałości produktu. Właściciele marek dysponują teraz wszystkimi elementami, aby móc oferować atrakcyjne, wysoce funkcjonalne opakowania z tworzyw sztucznych, doskonale chroniące produkt.

Szerokie możliwości widać na przykładzie rewolucyjnej nowej koncepcji pojemnika Snap Pot wykorzystanego do pakowania słynnej fasolki firmy HJ Heinz. To wytwarzane przez koncern RPC opakowanie łączy odrywane pojedyncze porcje, możliwość podgrzewania w kuchence mikrofalowej oraz konstrukcję wielowarstwową. Sukces tych pojemników znakomicie odzwierciedla stopień, w jakim tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały rynek opakowań do żywności oraz stanowi być może zapowiedź tego, co niesie przyszłość.Stokrotka_333
Stokrotka_333

Wysłany: 2010-09-10 19:30:45

Bardzo proszę o wypełnienie ankiety osoby związane z branżą spożywczą

http://www.ankietka.pl/ankieta/42965/bezpieczenstwo-zdrowotne-opakowan.html

Z góry dziękuję za poświęcony czas