Orlen otworzył kompleks paraksylenu i kwasu tereftalowego

Orlen otworzył kompleks paraksylenu… Długo oczekiwana inwestycja na polskim rynku tworzyw sztucznych wreszcie została sfinalizowana. Wczoraj z kilkumiesięcznym opóźnieniem PKN Orlen uruchomił najnowocześniejszy w Europie kompleks petrochemiczny do produkcji paraksylenu oraz kwasu tereftalowego (PX/PTA). Kosztował 1 mld euro.

Inwestycja miała być ukończona już zimą, ale nie wszystko poszło zgodnie z planem i z inauguracją trzeba było poczekać do wczoraj. Biorąc pod uwagę skalę zadania można jednak stwierdzić, że było warto. Orlen zbudował bowiem pierwszy w Polsce i najwydajniejszy w Europie kompleks do produkcji PX i PTA. Obejmuje on instalacje znajdujące się na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku, gdzie mieścić będzie się produkcja paraksylenu (PX) oraz we Włocławku, w którym umieszczono produkcję kwasu tere ftalowego (PTA). Tym samym Orlen, jako jedyna firma z Europy Środkowo-Wschodniej, dołączył do grona elitarnej grupy wytwórców PTA - podstawowego surowca do produkcji PET (politereftalanu etylenu), czyli tworzywa do opakowań i włókien poliestrowych.

Jak wczoraj zauważono popyt na PTA najszybciej na świecie rośnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Tym samym większość firm konsumujących PTA zlokalizowanych jest w bezpośredniej bliskości zakładów PKN Orlen. Oznacza to łatwy dostęp do obiecującego rynku. Oprócz naszego regionu bardzo duża konsumpcja PTA ma miejsce także w Chinach oraz Indiach. Orlen zapewnia jednak, że jest już technicznie, organizacyjnie i logistycznie przygotowany do obsługi tych rynków oraz już teraz posiada stosowne umowy handlowe, aby dostarczać produkty z nowych instalacji do Azji.

PKN Orlen


Warto wiedzieć, że płocko – włocławski kompleks PX/PTA jest drugim pod względem wielkości takim obiektem w Europie. Moce produkcyjne instalacji PX wynoszą 400 tys. ton paraksylenu rocznie, natomiast instalacja PTA ma zdolność produkcyjną 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie, co stanowi 20 proc. całej europejskiej produkcji.

- Jest to przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym dla rozwoju polskiego przemysłu petrochemicznego, zarówno z uwagi na skalę produkcji, zastosowanie nowoczesnych i nieobecnych dotychczas w Polsce technologii, jak i zainwestowany kapitał. Uruchomienie pierwszego w kraju zakładu to dla nas niezwykle ważny projekt, będący przedłużeniem łańcucha tworzenia wartości. Jest on odpowiedzią na dynamiczne zmiany w branży, wymagające stałego poszukiwania nowych możliwości rozwoju i dochodowych rozwiązań technologicznych. Jesteśmy przekonani, że nowy obiekt przyczyni się do wzmocnienia naszej pozycji, a w konsekwencji wzrostu jej wartości – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Zakład PTA we Włocławku zajmuje powierzchnię 16 ha, na których wzniesiono 15 nowych budynków oraz zainstalowano ponad 800 urządzeń i instalacji, takich jak zbiorniki, reaktory, wymienniki, pompy. Do budowy zużyto 25 tys. m3 żelbetu, a konstrukcje stalowe ważą 5,2 tys. ton. Zbudowano też 7 tys. linii różnego rodzaju rurociągów o długości od kilku metrów do kilku tysięcy metrów.

W kompleksie PX/PTA zastosowano unikalne urządzenia o wielkich gabarytach i tonażu, m.in. kompresor o wadze 700 ton, reaktor z wykładziną tytanową o wadze 450 ton, suszarki o wadze 260 ton każda. Część z nich, z uwagi na rozmiary, można było transportować jedynie drogą wodną.

Wybudowanie przez PKN Orlen nowych instalacji stanowi unikalny w skali kraju przykład współpracy i wymiany know-how pomiędzy specjalistami z Polski, Japonii, USA i Włoch. Projekt został zrealizowany przy współpracy z wiodącymi na świecie dostawcami technologii i urządzeń: Mitsubishi Chemical Engineering Corporation, Mitsubishi Heavy Industries, Fluor SA, Universal Oil Product. W kluczowym momencie na budowie pracowało ponad 2 tys. inżynierów i robotników.

Licencję na produkcję paraksylenu Orlen nabył od amerykańskiej firmy Universal Oil Product. Szczegółowy projekt wykonawczy, a także dostawy urządzeń zapewniła firma projektowa Technip Italy (TP IT). Z kolei licencję na produkcję oraz projekt instalacji PTA opracował i dostarczył koncern Mitsubishi Engineering Chemical Corporation, który dysponuje jedną z najnowocześniejszych technologii produkcji PTA na świecie.
Radek
Radek
*.116.246.132

Wysłany: 2012-02-28 12:27:48

Artykuł fajny. Szkoda tylko że zdjecie nie jest z PTA we Włocławku ;)