Otwarcie fabryki Corenso w Tychach

Otwarcie fabryki Corenso w…
W Tychach otworzono pierwszy w Polsce zakład produkcyjny firmy Corenso United.

Corenso Poland to polska część międzynarodowego koncernu specjalizującego się w produkcji papieru, opakowań z tektury falistej oraz worków papierowych. Od wczoraj, czyli 24 marca dysponuje ona najnowszym i najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym z grona wszystkich fabryk należących na całym świecie do Corenso United - przedsiębiorstwa, które wchodzi w skład koncernu Stora Enso.

W naszym kraju Corenso będzie zajmować się wytwarzaniem tulei papierowych zwijanych spiralnie. Powstanie Corenso Poland jest efektem dynamicznego rozwoju firmy na rynkach europejskich, a nowy zakład swoim zasięgiem obejmie Europę środkowo-wschodnią. Powstające w Tychach tuleje Corenso znajdą swoje zastosowanie przy produkcji papieru, folii (PE, BOPP i innych), taśm, opakowań papierowych oraz w produkcji tkanin i wykładzin. Corenso produkuje tuleje o średnicy wewnętrznej od 50 mm do 330 mm, grubości ścianek od 5 mm do 20 mm i długości od 110 mm do 11000 mm. Tuleje te posiadają różne klasy odporności na zgniatanie.

Wczorajsze otwarcie fabryki to dopiero początek inwestycji Corenso w naszym kraju. Zakłąd będzie się rozwijał dość szybko i już niebawem zostanie w nim uruchomiona druga linia produkująca tulejki o małych średnicach (28-50 mm) i cienkich ściankach (1-5 mm).

Corenso United to spółka z siedzibą główną w Finlandii. W 10 krajach zatrudnia 1,2 tys. pracowników. Jej globalne moce wytwórcze osiągają poziom ok. 280 tys ton tektury i 285 tys ton tulei tekturowych rocznie.

Warto wiedzieć, że fińska fabryka papieru Corenso United jest znana z tego, że posiada jedną z najnowocześniejszych w Europie instalacji recyklingu opakowań kartonowych. Statki, które przewożą surowy karton ze Skandynawii do Niemiec, zabierają w powrotnej drodze zużyte opakowania kartonowe do recyklingu. Odzyskane w recyklingu włókna są poszukiwane ze względu na ich stabilność. Produkowana jest z nich na przykład tektura falista.

Z kolei polietylen w tej samej fabryce Corenso zamienia się w reaktorze gazowym w parę i energię elektryczną. Uzysk energii wystarcza do tego, aby zasilać całą fabrykę papieru łącznie z instalacją recyklingu. Oszczędza się dzięki temu na kopalnych nośnikach energii np. ropie naftowej, a jakość powietrza się poprawia. Aluminium jest odzyskiwane jako czyste gatunkowo i w postaci sztab przekazywane z powrotem branży aluminiowej.

Czytaj więcej: Inwestycje 794 Papier 43