PET najpopularniejszym materiałem opakowaniowym

PET najpopularniejszym materiałem opakowaniowym
Wzrasta światowy rynek opakowań PET. Liczba butelek wyprodukowanych z tego tworzywa szacowana jest w tej chwili w skali globu na 355 miliardów sztuk rocznie.

Wyniki te oznaczają, że opakowania PET stały się już bardziej popularne niż butelki tworzone ze szkła, których rocznie produkuje się w ilości 346 mld sztuk. Trzecie miejsce zajmują opakowania metalowe, których w ostatnim roku przybyło 268 mld. Jeśli natomiast do liczby opakowań PET dodamy jeszcze te powstające z innych tworzyw, np. Polietylenu, polipropylenu lub nawet PVC, to łącznie tworzywa służą do produkcji ponad 400 mld opakowań rocznie.

Butelki PET są też najszybciej rozwijającym się segmentem opakowaniowym. Ich roczny przyrost wynosi ponad 5 proc., podczas gdy w odniesieniu do butelek szklanych jest to 1,6 proc., a opakowań metalowych 3 proc.

opakowania PET

W samym segmencie opakowań PET warto szczególną uwagę zwrócić na opakowania PET o podwyższonej barierowości, które stają się coraz popularniejsze. Popyt na te szczególne opakowania rośnie o blisko połowę szybciej niż ma to miejsce w przypadku innych butelek PET. Opakowania o podwyższonej barierowości szczególnie mocno wykorzystywane są przez producentów piwa. Chętnie sprzedawana w PET woda mineralna raczej nie korzysta z takich butelek.

Opakowania PET dzięki swej lekkości, różnorodności form, a także dzięki doskonałym właściwościom mechanicznym i barierowym wyprzedziły na rynku opakowania z PVC, kiedyś niezwykle rozpowszechnione. Ponadto fakt, że butelki PET są nietłukące pozwala na znaczne zwiększenie szybkości linii produkcyjnych, a tym samym zwiększenie wydajności procesu wytwarzania. Przewagą PET jest też łatwość jego recyklingu. Dla przykładu w wielu krajach europejskich recyklingowi podlega nawet 80 proc. tego typu butelek.