Patrzymy na szeroki kontekst jutra

Patrzymy na szeroki kontekst…

W jaki sposób firma Vecoplan wspiera swoich klientów, aby ich produkcja była jak najbardziej neutralna pod względem emisji CO2? Ważną dźwignią jest efektywność energetyczna. Dlatego konstruktor maszyn wyposaża rozdrabniarki między innymi w sprawdzoną koncepcję napędu bezpośredniego HiTorc. Martina Schmidt, kierownik działu recyklingu i odpadów, wyjaśnia, dlaczego klienci czerpią korzyści z mocnego napędu i na czym polega to w pełni elektryczne rozwiązanie.

"Nie należy przewidywać przyszłości, tylko uczynić ją możliwą". Powyższy cytat, którego autorem jest Antoine de Saint-Exupéry, bardzo dobrze pasuje do naszych czasów i strategii działania firmy Vecoplan. Naszym celem jest znalezienie wydajnego rozwiązania do przetwarzania wszystkich materiałów w branży surowców pierwotnych i wtórnych.

Działając w ten sposób, patrzymy na szeroki kontekst jutra?

Tak było już 20 lat temu. Klienci wymagali od nas większych i mocniejszych rozdrabniaczy. Miało to wpływ na nasze napędy: musiały poradzić sobie ze zwiększoną przepustowością i dysponować wystarczającym momentem obrotowym, by reagować na wymagające, zanieczyszczone ciałami obcymi materiały wejściowe. Wówczas firma Vecoplan opracowała napęd HiTorc, który następnie opatentowała. Dzięki zintegrowanemu w przetwornicy regulatorowi częstotliwości czysto elektrycznego napędu wał wirnika zawsze utrzymuje optymalny moment obrotowy, we wszystkich stanach roboczych. Silnik synchroniczny przekonuje przede wszystkim wydajnością. W porównaniu do innych napędów elektromechanicznych, dzięki tak wyposażonym rozdrabniarkom nasi klienci mogą zaoszczędzić nawet do 40 procent energii, a w porównaniu do napędów hydraulicznych - nawet do 60 procent.

23-08-09-vecoplan-pi-nachgefragt-hitorc-02
Martina Schmidt, kierownik działu recyklingu i odpadów w firmie Vecoplan

Możecie to jednoznacznie udowodnić?

Przedstawię dość ostrożną kalkulację, opartą na minimalnych danych: w oparciu o napędy HiTorc przy około 3000 godzinach pracy i około 15 latach użytkowania klienci Vecoplan nie tylko zaoszczędzili łącznie ponad 200 milionów euro przy zakładanej cenie energii elektrycznej 0,10 euro za kilowatogodzinę, lecz także wyprodukowali o ponad milion ton mniej CO2 niż w przypadku napędów alternatywnych. Odpowiada to około liczbie 122 000 gospodarstw domowych, które czerpią energię z paliw kopalnych rocznie, prawie 220 000 lotów długodystansowych między Ameryką Północną a Europą - tam i z powrotem w tym samym okresie - lub rocznej absorpcji dwutlenku węgla przez 40 milionów drzew.

Proszę powiedzieć coś więcej o wydajnym połączeniu rozdrabniacza i napędu.

Dzięki rezygnacji z mechanicznych elementów napędowych, takich jak napęd pasowy lub zębaty, koła zamachowe i sprzęgła, HiTorc jest również bardzo łatwy w utrzymaniu. W połączeniu z naszymi rozdrabniaczami klienci otrzymują niezawodne, odporne na ciała obce rozwiązania do wymagających, długotrwałych zastosowań. W projekcie z rozwiązaniem Vecoplan do rozdrabniania trudnych materiałów eksploatator musiał wymienić HiTorc dopiero po 58 000 godzin pracy. Klient uwzględnił tylko typowe okresy między przeglądami. Silnik przez cały okres eksploatacji nie był remontowany ani naprawiany.

A ponieważ nie ma elementów mechanicznych, to również znacznie zmniejsza momenty bezwładności masy w układzie napędowym. Wysoki dostępny moment obrotowy umożliwia bezproblemowy rozruch pod obciążeniem, czyli także przy napełnionym obszarze rozdrabniania. Dzięki ciągłej analizie prędkości obrotowej oraz prądu podczas procesu rozdrabniania całkowicie automatyczne sterowanie potrafi odpowiednio wcześnie wykryć przeciążenie maszyny. W przypadku materiałów obcych wał silnika zatrzymuje się w ciągu kilku milisekund. Pozwala to uniknąć uszkodzeń ważnych elementów konstrukcyjnych. Po krótkim ruchu przeciwbieżnym napęd urządzenia Vecoplan już po kilku sekundach znów pracuje w zwykłym kierunku.

Oprócz napędu oferujemy klientom inne pionierskie rozwiązania w zakresie rozdrabniania, które spełniają wymagania jutra. Nasi klienci to doceniają, dlatego konsekwentnie rozwijamy te technologie. Oprócz napędu HiTorc z szybkim rozruchem i wysokim momentem obrotowym firma Vecoplan oferuje również energooszczędny i opatentowany napęd ESC z opatentowaną technologią paska.

23-08-09-vecoplan-pi-nachgefragt-hitorc-01
Mocny napęd: rozdrabniacze Vecoplan osiągają wysoką efektywność energetyczną dzięki napędowi HiTorc. Umożliwia on m.in. rozruch maszyny z pełnym obciążeniem

Producent maszyn i systemów z zakresu gospodarki zasobami i recyklingu, przeznaczonych do rozdrabniania, transportu i przetwarzania drewna, biomasy, tworzyw sztucznych, papieru, innych cennych surowców, takich jak odpady komunalne i przemysłowe.

Niemcy

Reportaże

Forum