Pepsi i Coca Cola etykietują z rolki

Pepsi i Coca Cola etykietują z rolki
Coca Coli i Pepsi sięgają w ramach swojej produkcji po techniki etykietowania z rolki. Ich stosowanie ma miejsce również w polskich instalacjach należących do obydwu koncernów: Coca Cola HBC w Radzyminie i Niepołomicach oraz Pepsi Americas Poland w Żninie.

Technologia polegająca na etykietowaniu z rolki wytworzonych opakowań, którą stosują również koncerny Coca Coli i Pepsi charakteryzuje się takimi własnościami jak: układ płynnego podawania i wyjścia opakowań z etykieciarki dla wysokich wydajności oraz napędzanie serwomotorem elementów układu rejestracji etykiet dla różnych znaczników etykietek. Na cały proces składa się również centralny układ smarowania, który przyczynia się do redukcji czasów serwisowych. Szybko wymienialne elementy, w które wyposażone są używane w instalacjach etykieciarki przyczyniły się znacząco do tego, że czas zmiany oprzyrządowania został zredukowany niemal do minimum.

Wykorzystywane przez obydwa koncerny etykieciarki, czyli maszyny odpowiadające za prowadzenie procesu etykietowania pracują w systemie wrap-around i osiągają zdolności wytwórcze pozwalające im na etykietowanie różnych opakowań z wydajnością dochodzącą nawet do 600 butelek na minutę.

Etykieciarka pracująca w zakładach Pepsi i Coca Coli

Co więcej zarówno Coca Cola jak i Pepsi korzystają z urządzeń, które są wyposażone w szybko wymienialne oprzyrządowanie, co pozwala uniknąć konieczności ograniczania się do ściśle dedykowanych linii produkcyjnych, a także wykonywania czasochłonnych przestrojeń oraz zakupu zwykle drogich części zamiennych do etykieciarek rotacyjnych.

Pracujące tam w technologii etykietowania z rolki maszyny zostały zaprojektowane w ten sposób, że posiadają najnowszy układ dozowania kleju oraz system rejestracji etykietki. Ma to o tyle duże znaczenie, że gwarantuje redukcję strat surowców produkcyjnych. Pozwala również na uzyskanie sporych oszczędności dzięki zastąpieniu kosztownych ciętych etykiet etykietkami podawanymi z roli. Możliwe jest tu również prowadzenie procesów związanych z etykietowaniem opakowań graniastych z wykorzystaniem opatentowanego układu Roll & Shrink (Rolka & Obkrurczanie).

Czytaj więcej: Etykiety 97 Maszyny 481