Petainer tworzy kegi z tworzywa PET

Petainer tworzy kegi z tworzywa PET
Tworzywo PET wchodzi z powodzeniem w nowy segment opakowaniowy. Tym razem zastępuje metal w przemyśle browarniczym i napojowym.

Znany europejski producent opakowań z tworzyw sztucznych, czeska firma Petainer opracowała właśnie innowacyjne opakowania w postaci tzw. kegów do piwa. Już spotkały się one z życzliwym przyjęciem wśród producentów i dystrybutorów alkoholu. Dotychczas takie opakowania produkowane były z metalu, gdyż liczyła się wytrzymałość, stabilność i wielkogabarytowość pojemnika.

Petainer zaryzykował jednak i postanowił osiągnąć te same cechy przy zastosowaniu tworzywa PET. Powstały pojemniki o lekkiej konstrukcji i pojemności 15, 20, 30 i 40 litrów. Być może jeśli chodzi o opakowania PET, to ta ostatnia wielkość jest bliska rekordowej pojemności osiąganej przez opakowanie wykonane z tego tworzywa.
Ważną cechą kegów dostarczanych przez Petainer jest ich kompatybilność z istniejącymi systemami przygotowanymi pod obsługę kegów metalowych. Nie trzeba więc np. zmieniać aktualnych systemów taśmowania by poradzić sobie z obsługą tych opakowań.
– Nasze kegi z PET otwierają zupełnie przełomowe rozwiązania w sektorze piwa, ale też i innych napojów pod względem marketingu, dystrybucji oraz prezentacji w punktach sprzedaży – mówi Nigel Pritchard, stojący na czele firmy Petainer.

Petainer tworzy kegi z tworzywa PET


Zwraca też uwagę na bardzo praktyczny i ekonomiczny kosztowo wymiar stosowania kegów z PET. Ponieważ są one jednorazowe, wiec oznacza to, że ich utrzymanie jest tańsze niż w odniesieniu do wielokrotnie napełnianych opakowań metalowych. Można zatem zredukować wydatki związane choćby z drogimi systemami śledzenia ruchu używanymi zazwyczaj przy opakowaniach metalowych. Jak zapewniają przedstawiciele producenta, jeszcze jedną ważną zaletą przejścia na kegi z tworzywa PET jest fakt, że w ramach pojedynczego transportu możliwe jest wzięcie większej partii takich opakowań niż wcześniej opakowań z metalu. Ten wzrost to ok. 20 – 30 proc., co w oczywisty sposób obniża finalne koszty transportu. Naturalnie opakowania typu keg wykonane z PET w pełni nadają się do recyklingu.