Podsumowanie 2018 roku - czyli co najbardziej interesowało czytelników Plastech.pl?

Bezpośrednio z Poznania udaliśmy się na południe, gdzie 1 października ozpoczęła się jubileuszowa, 60-ta edycja Targów MSV oraz Plastex, podczas których prezentowane były najnowsze technologie i to co najlepsze z historii i teraźniejszości czeskiego i słowackiego przemysłu. Do 5 października w brneńskim Centrum Wystawienniczym odbyło się sześć przemysłowych imprez targowych oraz unikatowa wystawa upamiętniająca 100 lat mijających od powstania Czechosłowacji.


Mówi się, że Węgry bez Balatonu są jak garnek bez ucha. A że, z Brna nad to największe jezioro Europy Wschodniej nie jest tak daleko, postanowiliśmy tam skierować nasze kroki. Już po raz drugi w położonym nad samym Balatonem Siófok, węgierska firma konsultingowa myCeppi zorganizowała swoją "Środkowo-Europejską Konferencję Tworzyw Sztucznych"

Celem myCeppi jest rozwój zorientowanego na biznes wydarzenia, podczas którego elita środkowoeuropejskich przedstawicieli przemysłu tworzyw sztucznych może się zebrać, aby zawrzeć nowe transakcje biznesowe i nawiązać nowe znajomości, znaleźć rozwiązania dla swoich technologicznych wyzwań; oraz spotkać się ze świeżymi pomysłami w celu poprawy ich efektywności.


Wiecie,  gdzie w 1909 roku hrabia Ferdinand von Zeppelin rozpoczął prace nad budową sterowców? A gdzie w  1918 roku Wilhelm i jego syn Karl Maybachowie założyli fabrykę luksusowych samochodów Maybach-Motorenbau GmbH? Tak, właśnie tam gdzie od początku lat 80-tych spotyka się europejska branża tworzyw sztucznych - w położnym na brzegu Jeziora Bodeńskiego Friedrichsafen.

To w tym niewielkim mieście w 1981 r. odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Fakuma (chociaż wtedy skierowanych głównie do przedstawicieli tego sektora z Niemiec, Austrii i Szwajcarii). Dziś targi Fakuma należą do największych europejskich wystaw dla przetwórstwa tworzyw sztucznych. W 2018 roku do Friedrichshafen zawitało prawie 2000 wystawców z 40 krajów (w tym 40% wystawców zagranicznych), aby na 85.000 m2 powierzchni wystawienniczej dyskutować o najnowszych innowacjach, rozwiązaniach i trendach w przemyśle tworzyw sztucznych.


Pod koniec roku ponownie odwiedziliśmy jedyną metropolię świata znajdującą się na dwóch kontynentach, bo tak nazywany jest Stambuł. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w Turcji, przemysł tworzyw sztucznych kontynuował w 2018 roku tendencję wzrostową, a niewątpliwą okazją do przyjrzenia się kondycji tureckiej gospodarki były z pewnością branżowe targi Plast EurAsia, które trwały od 5 do 8 grudnia ub. r. w Centrum Targowo Wystawienniczym Tüyap w Stambule. Na targach mieliśmy okazję porozmawiać z wieloma tureckimi przedsiębiorcami, również na tematy związane z ich aktywnością w naszej części Europy, a o samych targach opowiedziała nam Cansu Guven, przedstawicielka organizatora targów Tüyap Fairs and Exhibitions Organisation Inc.


Reportaże

Forum