Podsumowanie 2018 roku - czyli co najbardziej interesowało czytelników Plastech.pl?

Czy warto było?

Czy można sobie postawić pytanie dla kogo to robimy? Można. A nawet trzeba, co pokazują liczby.

W ubiegłym roku serwis Plastech.pl zanotował 4,1 mln odsłon, co oznacza to, że strony Plastech.pl wyświetlano ponad 11 000 razy w ciągu jednego dnia. Odwiedziło nas w tym czasie ponad pół miliona unikalnych użytkowników.

Centralnym i najważniejszym miejscem w wortalu Plastech, które przyciąga najwięcej firm z branży jest giełda ofert B2B. Umożliwia ona przedsiębiorcom dotrzeć do nowych klientów poprzez publikację swoich ofert biznesowych. Przez wszystkie lata funkcjonowania giełdy firmy opublikowały ponad 110 000 takich ogłoszeń. To właśnie oferty B2B są narzędziem, które wspiera handlowców, pozwala im dotrzeć do nowych odbiorców i zwiększyć sprzedaż.

W naszym serwisie zarejestrowanych jest aktualnie ponad 20 tysięcy aktywnych użytkowników. To właśnie z myślą o nich jest Plastech nieprzerwanie rozwijany jest od 2002 roku. W ub. r. uruchomiliśmy nową wersję serwisu w języku niemieckim. To zatem trzeci język (oprócz angielskiego i oczywiście polskiego), w którym mogą komunikować się użytkownicy wortalu Plastech. Każdy użytkownik może teraz korzystać z wortalu nie tylko w wybranym języku, ale może też dodawać treści w różnych językach w zależności od rynku, którym jest zainteresowany.

Oferty publikowane przez użytkowników w języku polskim są obecnie tłumaczone na języki: angielski i niemiecki. Ułatwia to użytkownikom przeglądanie ofert obcojęzycznych bez konieczności sięgania po zewnętrzny translator. Dla wyszukiwarek internetowych oznacza to umieszczanie stron Plastech nie tylko w indeksie stron polskojęzycznych, ale także w indeksach tworzonych dla stron angielsko- i niemieckojęzycznych. Spowodowało to, że wzrost liczby odsłon naszej części zagranicznej Plastech.biz wzrósł o ponad 85% w stosunku do roku 2017.

Jak obrazują to wyżej podane liczby, Plastech. pl jest zdecydowanie największą w Polsce platformą biznesową dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ale to przecież nie wszystko. Istotną część serwisu stanowią artykuły i wiadomości branżowe. Od początku jego istnienia  dostarczyliśmy ponad 13 tysięcy informacji prasowych, artykułów i wywiadów z kluczowymi dla branży przetwórstwa tworzyw postaciami.

O czym mówiło się w 2018?

Korzystając zatem z okazji, przypomnijmy co najbardziej interesowało w minionym roku czytelników wortalu Plastech. Oto zestawienie 10 najpopularniejszych artykułów, które zanotowały najwięcej wyświetleń w 2018 roku.

10.  Rola odpadów w gospodarce o obiegu zamkniętym

Artykuł podsumował zakończone w styczniu 2018 r. prace prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju, a obecnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, przygotowujące projekt "Mapy Drogowa Transformacji w kierunku Gospodarki Obiegu o Zamkniętym".

9.  Najnowsze dane o branży tworzyw sztucznych w Polsce

W sierpniu ubiegłego roku Stowarzyszenie PlasticsEurope Polska opublikowało najnowszy raport ze swojej działalności, który zawierał m.in. przegląd najważniejszych zagadnień dotyczących branży tworzyw sztucznych w Polsce, wraz z danymi rynkowymi o produkcji i zapotrzebowaniu na tworzywa sztuczne oraz o zagospodarowaniu odpadów.

8.  Komisja Europejska przedstawiła strategię dotyczącą tworzyw sztucznych

W styczniu 2018 Komisja Europejska przedstawiła strategię dotyczącą tworzyw sztucznych, w której znalazł się postulat by do 2030 roku wszystkie plastikowe opakowania na rynku unijnym podlegały recyklingowi.

7. Gospodarka odpadami - czas na radykalne zmiany

Zdaniem Stowarzyszenia "Polski Recykling" środowisko odzysku i recyklingu już od wielu lat stoi na stanowisku, iż bez silnego wsparcia rodzimej branży, Europa, w tym Polska, nie będzie w stanie poradzić sobie z odpadami których wytwarzamy coraz więcej.