Podsumowanie 2018 roku - czyli co najbardziej interesowało czytelników Plastech.pl?

6. Nowelizacja ustawy o odpadach ma sporo błędów - uważają eksperci

W odpowiedzi na serię pożarów, które w 2018 r. miały miejsce na składowiskach odpadów na terenie całego kraju, rząd przygotował projekty nowelizacji ustaw o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz o odpadach. Artykuł prezentujący opinie niektórych przedstawicieli  środowiska stał się przyczynkiem do gorącej dyskusji.

5. Jaka będzie następna rewolucja przemysłowa?

Dzięki nowym technologiom świat rozwija się dziś szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Czwarta rewolucja przemysłowa trwa w najlepsze, tymczasem na horyzoncie widać już mglisty zarys kolejnej - twierdzi w swoim artykule Marcel Płoszczyński.

4. Wtryskarki na targach Plastpol 2018

Przegląd, prezentowanych w trakcie ubiegłorocznych targów Plastpol, nowości w zakresie maszyn i urządzeń do wtryskiwania tworzyw sztucznych znalazł się tuż za podium.

3. W kogo uderza chiński miecz?

1 stycznia 2018 chińskie Ministerstwo Ochrony Środowiska wprowadziło zakaz importu 24 rodzajów odpadów, w tym PET, PE, PVC i PS, jak oficjalnie poinformowano był to efekt m. in. kampanii „National Sword 2017", w ramach której urzędnikom celnym nakazano skoncentrować się na kontroli jakości makulatury i tworzyw sztucznych. Jej wyniki pokazały, że do Chin zaczęły szerokim strumieniem płynąć również śmieci nienadające się do przetwórstwa, zagrażające środowisku czy wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Jednak, na co zwróciłem uwagę w swoim artykule, miecz to broń obosieczna i  w efekcie poranił również samych Chińczyków.

2. Po pożarze w WW Ekochem

Mimo zainteresowania problemami globalnymi, nasi Czytelnicy interesują się tym co dzieje się na naszym podwórku. Szefowie i pracownicy firmy, której przydarzyła się ta przykra sytuacja, spotkali się z wieloma wyrazami wsparcia, zarówno w komentarzach pod artykułem na naszym serwisie jak i w innych miejscach, gdzie był on publikowany.

Żeby tradycji stało się zadość, również w tym roku pierwsze miejsce jest i dla nas niespodzianką. W ubiegłym roku, z olbrzymią przewagą, wygrał artykuł Reforma instytutów badawczych opisujący wykreowaną w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego koncepcję utworzenia Narodowego Instytutu Technologicznego (NIT).

1. Hurmak intensywnie rozwija się w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej

W tym roku bezapelacyjnie najczęściej czytanym artykułem był wywiad z Jakubem Mączką - prezesem Hurmak Polska. Hurmak to turecki producent wtryskarek, który w XXI wieku stał się jednym z najbardziej uznanych producentów maszyn na tureckim rynku tworzyw sztucznych. Gratulacje i życzymy sukcesów.

To tylko 10 tekstów, co prawda o największej poczytności, należy pamiętać jednak, że na naszym wortalu opublikowaliśmy w zeszłym roku ponad 1200 artykułów, które dotyczą branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Jacek Leszczyński