Pokrywy laptopów z kompozytów

Pokrywy laptopów z kompozytów
Międzynarodowe firmy RocTool oraz Performance Materials Corporation wpierw opracowały, a teraz wprowadziły na rynek pierwszą pokrywę do laptopów, która wykonana została z materiałów kompozytowych.

Nie byłoby tego osiągnięcia bez zaawansowanej technologii produkcyjnej o nazwie RocTool Cage System. W metodzie tej następuje ogrzanie i schłodzenie jedynie powierzchni formy i to w sposób niemal natychmiastowy. Tym samym w połączeniu z zastosowaniem tworzyw termoplastycznych wzmacnianych włóknem ciągłym możliwe jest wyprodukowanie pokrywy laptopa zawierającej wszystkie detale i to w ciągu jednego wtrysku. Cały cykl produkcyjny trwa tu zaledwie dwie minuty. Wszystko to oznacza znaczny postęp technologiczny w sektorze elektroniki konsumenckiej. Do tej pory bowiem tego rodzaju części były wytwarzane z zastosowaniem tworzyw formowanych wtryskowo lub z magnezu.

Wykorzystanie tworzywa termoplastycznego wzmocnionego włóknem ciągłym umożliwia jednak produkcję części cieńszych. Ich grubość w porównaniu z tradycyjnymi pokrywami laptopów może być zmniejszona o 15 – 20 proc. Tymczasem jak wiadomo waga laptopa to jedna z ważniejszych części przesądzających o sprzedaży produktu. Zainteresowanie innowacyjnymi pokrywami wyraziła już Toshiba, jeden z producentów tych urządzeń.


Czytaj więcej: Kompozyty 166