Polietylenowe opakowanie RPC

Polietylenowe opakowanie RPC
Koncern RPC opracował nowy typ opakowania, którego celem było zaoszczędzenie miejsca na sklepowej półce i jednocześnie dobra ekspozycja produktu.

Zrealizowany projekt dotyczył pojemników dla farby. Specyfikacje zadania określała, że opakowanie ma być odpowiednie do układania w stosy, ale jednocześnie musi zachować szyjkę w tej samej pozycji oraz niezmienione wymiary, tak aby można było wykorzystać istniejące zdobienia w postaci etykiet zimnokurczliwych.

Pojemniki układane w stosy zwykle wymagają głębokiego wgłębienia, aby zakrętka mieściła się w denku pojemnika stojącego wyżej, a u góry i na spodzie muszą mieć płaskie powierzchnie. Wymaga to formy o złożonej konstrukcji, która nie jest zwykle dostępna w tego typu maszynach rozdmuchujących, używanych do produkcji opakowań z HDPE dla handlu detalicznego. Niezbędny był też nowy uchwyt ze względu na niewielką przestrzeń w górnej części pojemnika. Była to okazja, aby znacznie ograniczyć ilość użytego polietylenu.

Pierwsze projekty wymagały przemieszczania krawędzi formy w celu zwolnienia wgłębienia w wieczku, ale po badaniach stało się jasne, że wgłębienie w wieczku nie będzie potrzebne, a odpowiednie dopasowanie zostanie zapewnione w inny sposób. Nowe denko pozwoliło na normalne otwieranie formy i stworzenie po bokach przestrzeni na uchwyt. Dzięki temu oraz prostym podwyższonym krawędziom w górnej części i wgłębieniu w denku zapewniona została możliwość ustawiania opakowań w stosy.

Formowany wtryskowo uchwyt polipropylenowy, zaprojektowano, aby mieścił się on w ograniczonej przestrzeni między zakrętką i zagłębieniem w górnej części pojemnika, a po ustawieniu pojemników na palecie uchwyt układany był poziomo i nie wystawał, dzięki czemu pojemniki mogą przylegać do siebie.

Polietylenowe opakowanie RPC


Czytaj więcej: Opakowania 1107