Polska ważna dla włoskich sprzedawców maszyn

Polska ważna dla włoskich sprzedawców maszyn
Polska wciąż utrzymuje się w gronie ważnych odbiorców włoskich maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, chociaż wartość zakupów dokonanych przez rodzime firmy u tamtejszych producentów spadła w porównaniu z okresem sprzed trzech lat o ponad 11 proc.

Włoskie stowarzyszenie Assocomaplast, skupiające producentów maszyn przetwórczych z tego kraju, podsumowało 2010 r. w tamtejszym przemyśle maszynowym. Nieco miejsca poświęcono sprzedaży maszyn do Polski.

Ogólnie ostatnie trzy lata były bardzo trudne dla włoskich producentów maszyn. W 2009 r. wartość ich sprzedaży spadła aż o 21 proc. z 4,2 mld euro do 3,3 mld euro. Sprzedaż realizowana zagranicę zanotowała jeszcze większe straty: z 2,44 mld euro zmniejszyła się do 1,83 mld euro. Zwłaszcza straty poniesione w eksporcie były odczuwalne, gdyż sześć na dziesięć maszyn produkowanych przez włoskie firmy trafia ostatecznie do innych krajów.

Nadzieje związane z 2010 r. były zatem spore. I faktycznie produkcja w sektorze maszynowym wzrosła o 9 proc., a sprzedaż eksportowa o 10 proc. To pozwoliło włoskim producentom na umiarkowany optymizm. Oczywiście ich sprzedaż nie wróciła do poziomu z absolutnie rekordowego 2007 r., ale i tak jest lepiej niż było. W zestawieniu z 2009 r. w tym poprzednim całkowita sprzedaż włoskich maszyn, urządzeń i narzędzi przetwórczych wzrosła z 1,83 mld euro do 2,01 mld euro.

To jak w okresie 2008 – 2010 kształtowała się dystrybucja poszczególnych typów włoskich maszyn i urządzeń obrazuje poniższy wykres. Od lewej do prawej wyniki za lata 2008, 2009, 2010.


Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt dużego załamania związanego ze sprzedażą wtryskarek. Być może nieco zaskakującym jest też bardzo wysoka finansowa wartość sprzedaży w odniesieniu do form.

W tabeli przedstawiamy z kolei sprzedaż włoskich maszyn do najważniejszych państw, będących ich odbiorcami. Polska zajmuje w tym zestawieniu wysokie siódme miejsce.


W ostatnim roku najlepiej sprzedawały się na naszym rynku włoskie wytłaczarki, jeśli bierze się pod uwagę wszystkie typy oferowanych maszyn. Wysokie wzięcie jeśli idzie o linie wytłaczarskie w naszym kraju była nawet zaskoczeniem dla samych analityków z Assocomaplast.