Polska wśród najważniejszych odbiorców włoskich maszyn

Polska wśród najważniejszych odbiorców włoskich maszyn
Włoskie maszyny wciąż są w naszym kraju chętnie kupowane, a nasz rynek jest jednym z najważniejszych na świecie dla włoskich producentów.

O 30 proc. zwiększyła się kierowana do Polski w pierwszym kwartale tego roku włoska sprzedaż maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Dane o trendach w sprzedaży włoskich maszyn przedstawiło branżowe stowarzyszenie Assocomaplast. Cały włoski eksport urządzeń przetwórczych wzrósł w pierwszych trzech miesiącach roku o 17 proc. w porównaniu z wynikami analogicznego okresu roku wcześniejszego. Jak zauważyli Włosi w segmencie wytłaczarek i wtryskarek, czyli najważniejszych maszyn, nastąpiło jednak spowolnienie. Bardzo dobrze sprzedawały się za to rozdmuchiwarki oraz formy.

Najważniejszym rynkiem zbytu dla Włochów były oczywiście Niemcy, gdzie ulokowano sprzedaż o wartości 90 mln euro, co było wynikiem o 19 proc. lepszym niż w 2011 r. Na drugim miejscu znalazła się Francja, na trzecim Chiny – tutaj jednak nastąpiło spadek o 19 proc. Dalej w kolejce były Stany Zjednoczone i właśnie na piątym miejscu nasz kraj. Wartość sprzedaży kierowanej nad Wisłę nie przekroczyła poziomu 20 mln euro.