Polski rynek styropianu dla branży ociepleń

Polski rynek styropianu dla branży ociepleń
Polistyren spieniony, powszechnie nazywany w naszym kraju styropianem, to ważny materiał stosowany w systemach ociepleń budynków. O roli styropianu świadczy fakt, iż jego zużycie wynosi w naszym kraju 235 tys. ton rocznie, co stawia nas tuż za Niemcami, gdzie zużycie wynosi 240 tys. ton. Objętościowo zużycie w Polsce jest wyższe niż za zachodnią granicą i wynosi 13,5 mln m sześc. - wynika to z faktu, iż stosowany u nas styropian jest lżejszy niż u sąsiadów zza Odry. Krajową branżę tworzy 90 producentów styropianu i 120 fabryk, przy czym liczy się tak naprawdę pierwsza dwudziestka największych firm, która odpowiada wolumenowo za 80 proc. rynku.

Jak zauważa Jerzy Rutka, członek Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, do najważniejszych zalet materiału, które przesądzają o jego popularności na rynku ociepleń ETICS, należy przede wszystkim bardzo korzystny współczynnik izolacji termicznej do wytrzymałości mechanicznej.

Jednak producenci systemów ETICS zmagać się muszą z wyzwaniami, jakie tworzą zarówno regulacje prawne, jak i dotychczasowa praktyka wykonywania ociepleń. Jerzy Rutka wymienia tu trzy konkretne problemy: zwiększone wymagania ochrony cieplnej budynków, konieczność poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz technologicznie trudne ocieplanie istniejących ociepleń.

Inne problemy branży to konieczność walki z nieuczciwymi producentami styropianu i wykonawcami ociepleń. Jak się okazuje, skutecznym środkiem zwalczania nieuczciwych praktyk ze strony producentów jest wdrożony przez PSPS program "Gwarantowany Styropian", który prowadzi do wyeliminowania z rynku materiałów o zaniżonych parametrach. Jeśli zaś chodzi o kwestię wykonawstwa ociepleń, to Jerzy Rutka zwraca uwagę, iż dobrym rozwiązaniem byłyby tu kontrole powiatowych inspektorów budowlanych. Nie jest to przy tym problem błahy, ponieważ - jak ocenia nasz rozmówca - może on dotyczyć nawet 90 proc. ociepleń wykonywanych w Polsce.

Więcej o krajowym rynku styropianu i problemach branży ociepleń ETICS Jerzy Rutka opowiada w naszym materiale wideo.
zasada zasada
*.199.253.201

Wysłany: 2014-06-27 16:43:10

gadają i gadają, jaki to ten program psps wspaniały,tylko jak zważysz w końcu styropian to wychodzi, że lipa waży za mało , a firma w programie:(, certyfikaty PSPS certyfikatami a styropianu waga zaniżona, prokuratura za to się wziąć powinna, zobaczcie:http://www.youtube.com/watch?v=fnn1y7yesR4