Poprawiać jakość wyrobów z recyklingu

Poprawiać jakość wyrobów z… PlasticsEurope apeluje: dążenie w kierunku poprawy jakości wyrobów z recyklingu musi nieprzerwanie trwać.

Jak zauważa europejskie stowarzyszenie branży tworzyw sztucznych, recykling jest często postrzegany jako największy wkład, jaki obywatele mogą wnieść w zrównoważony rozwój. Mocno przyczyniają się do tego polityczne przesłania w rodzaju haseł o „społecznym recyklingu”.

Aby jednak dążenie w kierunku poprawy jakości wyrobów z recyklingu skończyło się sukcesem, wpierw trzeba dokonać odpowiedniego zaprojektowania wyrobów. Po uwzględnieniu wymogów funkcjonalnych projektant powinien wziąć pod uwagę trwałość wyrobu i dobrać odpowiednie materiały oraz metody produkcyjne ze szczególnym uwzględnieniem możliwości ponownego wykorzystania oraz recyklingu.

- Kluczowe znaczenie z punktu widzenia wykorzystania wyrobu po zakończeniu jego fazy użytkowania mają wytyczne projektowe, takie jak np. zaktualizowane niedawno wskazówki Europejskiej Platformy Butelek PET lub przewodnik „Opakowania z tworzyw sztucznych i możliwości ich recyklingu a projektowanie”, który został opublikowany przez RECOUP (RECycling of Used Plastics) – tłumaczą przedstawiciele PlasticsEurope.

Oczywiste jest, że sortowanie, przetworzenie oraz wprowadzacie do tych samych zastosowań tworzywa pochodzącego z recyklingu, jako materiału komplementarnego do tworzywa pierwotnego, wymaga zachowania odpowiedniej jakości wszystkich operacji recyklingu. Ponadto obejmuje zagadnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska, system jakości oraz odpowiednią wiedzę na temat rynku. W europejskim łańcuchu wartości recyklingu należy więc kontynuować nacisk na wymagania jakościowe mające na celu doprowadzenie do sytuacji, w której tworzywa z recyklingu mogłyby uzupełniać tworzywa pierwotne.

- Globalny handel odpadami z tworzyw sztucznych wciąż będzie niezbędnym i dodatkowym elementem pozwalającym maksymalizować zakres recyklingu. Przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem poza UE muszą jednak również spełniać określone standardy jakościowe – podkreślają eksperci z PlasticsEurope.

Czytaj więcej:
Prawo 406

OP
OP

Wysłany: 2012-11-04 18:27:37

ja zawsze segreguję śmieci, zwłaszcza papier, bo mam wrażenie, że on jest najważniejszy, zamiast wycinać lasy możemy odzyskiwać, z resztą jak mam wybór to kupuję rzeczy z recyklingu. tylko rzeczywiście niektóre firmy robia tak, że wystawiają pojemniki na segregację, a potem wszystko wrzucają na jedną pakę. to ludzi zniechęca bo pokazuje ze ich starania idą na marne, a tak jak tu http://interia360.pl/artykul/nawet-smiecic-mozna-z-glowa,57729 naprawdę warto jest dbać o środowisko