Pre K 2022: Engel wykorzystuje potencjał wzrostu

Azja: motoryzacja znów napędza wzrost

W Azji Wschodniej, głównie w Chinach, przemysł motoryzacyjny to najsilniejszy czynnik napędzający wzrost. Odpowiadają za to nowe pojazdy elektryczne (ang. new electric vehicles, NEV) i liczni nowi gracze na rynku. Jednak dotychczasowi klienci także przyczyniają się do sukcesu Business Unit Automotive w Azji, między innymi poprzez zwiększanie zdolności produkcyjnych. Niestety polityka "zero covid" chińskiego rządu nie poprawia tej perspektywy. Wiele łańcuchów dostaw zostało przerwanych, a liczne zakłady musiały ograniczyć swoją wydajność z powodu lockdownu.

Z drugiej strony Azja Południowo-Wschodnia zyskuje na działaniach covidowych w Chinach. Region przyciąga uwagę inwestorów jako alternatywa dla Chin pod kątem nowych inwestycji. Już w roku obrotowym 2021/22 Engel odnotował znaczny wzrost w Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Coraz większym zainteresowaniem w tej części Azji cieszą się zintegrowane rozwiązania systemowe. Z jednej strony gotowe rozwiązania pomagają zastąpić brakujący w wielu zakładach know-how procesu, z drugiej strony firmy zajmujące się przetwarzaniem materiałów zyskują przewagę nad innymi azjatyckimi, a nawet europejskimi konkurentami.


shutterstock-1914701269
fot.: Shutterstock

Bliski Wschód i Afryka: w centrum uwagi zrównoważony rozwój

W regionie METAI, który obejmuje Bliski Wschód, Turcję, Afrykę i Indie, w połowie 2021 roku przemysł motoryzacyjny odżył. Za ogromny rozwój w tym regionie odpowiada jednak głównie obszar technical moulding, gdzie Engel na Bliskim Wschodzie zrealizował w ostatnim roku finansowym wiele dużych projektów. Rozwiązania dla bardziej zrównoważonego rozwoju należą tutaj do czynników, które najsilniej napędzają wzrost.

Bardzo pozytywny rozwój odczuwa Afryka Północna, gdzie Engel otworzył nowy oddział. Siedzibą Engel Maghreb Sarl jest Tanger w Maroku. Maroko zbudowało w ostatnich dziesięciu latach liczący się przemysł produkcyjny. Engel od początku skutecznie przyczyniał się do tego rozwoju. Otworzenie oddziału Maghreb jest ważnym krokiem na drodze do zdobycia klientów w Afryce Północnej.

Ameryka: packaging ma najlepsze perspektywy

Technical moulding także w Ameryce Północnej generuje największy wzrost. Engel zyskuje w tej branży na utrzymującym się trendzie reshoringu, który jednocześnie napędza wzrost w obszarze medical. Bardzo dobre perspektywy Engel widzi w tym regionie dla działu packaging. Najnowsze projekty odzwierciedlają tutaj tendencje do bardziej zrównoważonego rozwoju i zmian w designie opakowań. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się całkowicie elektryczne, energooszczędne rozwiązania do wydajnej produkcji zakrętek i pojemników cienkościennych oraz gniazda produkcyjne do współwtryskiwania recyklatu przy wytwarzaniu wiader.

Program Engel Fast Track zareagował na wyjątkowo duże zapotrzebowanie na maszyny dostępne od ręki w Ameryce Północnej i może przełożyć się to na wiele projektów.

W krajach Ameryki Łacińskiej bardzo dobrze rozwijają się branże: motoryzacyjna, medical i technical moulding ze szczególnym uwzględnieniem logistyki, obiecując tym samym dalszy wzrost. Wyjątek stanowi Brazylia, gdzie rozwój jest raczej stłumiony. W Ameryce Łacińskiej zapotrzebowanie rośnie przede wszystkim lokalnie. Przy rosnącej liczbie aplikacji z recyklatami rośnie trend zrównoważonego rozwoju. Meksyk, Kolumbia i Ekwador należą w tym regionie na najsilniejszych rynków Engel.