Pressure Sensitive Labels coraz bardziej popularne

Pressure Sensitive Labels coraz bardziej popularne
Na rynku etykietowym coraz większą popularność zdobywają etykiety wrażliwe na nacisk tzw. Pressure Sensitive Labels. Można je spotkać głownie na opakowaniach alkoholowych.

Etykiety tego rodzaju od jakiegoś już czasu są niezwykle rozpowszechnione na rynku europejskim. Również w naszym kraju zdobywają coraz większe uznanie. Sięgają po nie m.in. duże browary, a także producenci bardziej markowych alkoholi: win, szampanów. To duże uznanie wynika z faktu, że etykiety PSL nadają się do dekorowania zarówno okrągłych butelek, jak i opakowań o innych kształtach.

Zaletą omawianych etykiet jest sytuacja, w której dają one wrażenie uzyskania druku wykonanego bezpośrednio na szkle. W połączeniu z dobrej jakości szklaną butelką podnoszą prestiż najwyżej pozycjonowanych marek. Ponadto oferują dużą elastyczność pod względem kształtu i kolorystyki. Technologia Pressure Sensitive Labels umożliwia uzyskanie wyrafinowanych efektów graficznych, takich jak powierzchnie metalizowane, specjalne faktury, czy błyszczące folie - srebrne i złote.

Oczywiście do aplikacji etykiet potrzebne są nieco bardziej zaawansowane maszyny. Jednakże już w tej chwili nowoczesne etykieciarki mogą swobodnie nakładać nawet cztery etykiety na jednym etapie produkcji. Również szkło musi być najwyższego gatunku. Każda nierówność, wyszczerbienie, obecność szwu butelki spowodowałaby bowiem obniżenie estetyki gotowego produktu. Ponadto butelki wraz z piwem muszą mieć temperaturę wyższą niż punkt powstawania rosy w otoczeniu pracy urządzeń, ponieważ naklejanie etykiet PSL na wilgotne szkło jest praktycznie niemożliwe

Warto jednak zaznaczyć, że aplikacja takich etykiet to operacja czysta, ale wymagająca wysokiej precyzji i dokładności, co wiąże się z zastosowaniem najlepszych rozwiązań technicznych. Etykiety mogą być używane zarówno na opakowaniu zwrotnym jak i bezzwrotnym. Często łączy się je z innymi elementami graficznymi opakowania, jak embossing, ponieważ etykieciarki do PSL mają możliwość ich ustawienia w konkretnym miejscu butelki. Embossing to nic innego jak wypukłe elementy na szkle.

Poniżej prezentujemy etykiety Pressure Sensitive na butelkach do piwa oraz rumu.

Opakowania z etykietami Pressure Sensitive