Producent parafin zadebiutuje na GPW

Producent parafin zadebiutuje na GPW
Spółka Polwax ogłosiła zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej i zadebiutowania na warszawskiej giełdzie. Jak poinformowali przedstawiciele spółki, w ramach IPO zaoferowanych zostanie do 3.819.865 akcji spółki (38,2 proc.). Oferta ma zostać przeprowadzona na przełomie III i IV kwartału.

Planowana oferta publiczna ma obejmować akcje sprzedawane przez Krokus Chem, Dominika Tomczyka, Iwara Przyklanga, Vataro Holdings Ltd oraz Patrycję Stokłosę. Oferta będzie skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych w Polsce.

Firma produkuje i dystrybuuje rafinowane i odwadniane parafiny oraz woski parafinowe. W jasielskiej fabryce wytwarzane są parafiny, podczas gdy w zakładach w Czechowicach-Dziedzicach produkuje się obok parafin także znicze i świece. Spółka działa na rynku od 1999 roku, w latach 2004-2011 stanowiła część Grupy Lotos.

W pierwszej połowie 2014 roku firma wypracowała 95,6 mln zł przychodów ze sprzedaży. Zysk EBIDTA wyniósł 12,2 mln zł, EBIT - 10,8 mln zł, zaś zysk netto - 8,4 mln zł zysku netto. W ub.r. przychody spóło wyniosły 241,1 mln zł, EBIDTA - 27,5 mln zł, EBIT - 24,9 mln zł, zaś zysk netto - 20 mln zł.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, celem strategii spółki jest stopniowe przekształcenie profilu jej działalności. Zarząd chciałby ulokować firmę w segmencie wytwórców specjalistycznych, wysokomarżowych produktów na bazie parafin i wosków przeznaczonych dla wielu branż przemysłowych. Do 2020 roku ma zostać przekroczony 50-procentowy próg udziału specjalistycznych produktów parafinowych w strukturze sprzedaży spółki.

Strategia firmy obejmuje również m.in. rozwój działu R&D, ekspansję na rynku polskim i zachodnioeuropejskim (w dalszej kolejności - eksport do Ameryki i Afryki) oraz dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w surowce, wzrost efektywności spółki i działania proekologiczne.

Czytaj więcej: Giełda 132 Chemikalia 188