Producent pianki poliuretanowej wchodzi na GPW

Producent pianki poliuretanowej wchodzi na GPW
Rusza oferta publiczna firmy Interfoam Holding, największego producenta pianki poliuretanowej na Ukrainie.

Interfoam Holding zarejestrowany jest w Estonii. Spółka tworzy grupę kapitałową będącą największym na Ukrainie producentem pianki poliuretanowej. Koncern opublikował dzisiaj swój prospekt emisyjny i rozpoczyna ofertę publiczną akcji. Debiut na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych planowany jest już 15 grudnia.

Strategia Grupy zakłada utrzymanie pozycji wiodącego producenta pianki poliuretanowej na Ukrainie i w Mołdawii. Ma być to osiągnięte poprzez przeprowadzanie przejęć i dalszy rozwój organiczny. Grupa planuje także rozwój nowych produktów oraz ekspansję na rynek polski i rosyjski.

Do emisji ma być przeznaczone 23 269 191 nowych akcji. Oferowane akcje stanowić będą około 33 proc. kapitału zakładowego firmy po zakończeniu oferty. W ramach oferty publicznej w Polsce akcje zostaną zaoferowane inwestorom instytucjonalnym oraz indywidualnym. Cena maksymalna została ustalona na 3,7 zł za akcję. W ten sposób firma chce pozyskać ok. 86 mln zł brutto. Środki z emisji pójdą na realizację programu inwestycyjnego. Zapisy na dla inwestorów indywidualnych zaplanowano w terminie 29 listopada – 1 grudnia.

Grupa alternatywnie zakłada wykorzystanie środków na przejęcie od rosyjskiego przedsiębiorstwa Foamline dwóch zakładów produkcyjnych w zachodniej i środkowej Ukrainie lub przeznaczenie ich na rozwój organiczny, tj. wybudowanie nowego zakładu produkcji pianki poliuretanowej w zachodniej Ukrainie. Oba scenariusze rozwoju zakładają uruchomienie zakładu produkcji materacy i innych wyrobów takich jak poduszki i gąbki na bazie poliuretanu produkowanego przez Interfoam. W przypadku przejęcia Foamline zakład ten zostanie uruchomiony już w 2012 r.

Grupa kapitałowa Interfoam Holding, w skład której wchodzi 15 spółek zależnych, powstała w 1997 r. i jest obecnie jednym z najstarszych i największych producentów, wytwórców i dystrybutorów pianki poliuretanowej na Ukrainie.

Pod względem produkcji kontroluje ponad 50 proc. udziału w rynku. Biorąc pod uwagę obecnie istniejącą współpracę z grupą Foamline polegającą na odsprzedaży jej produktów w kanałach dystrybucyjnych, Interfoam posiada ponad 70 proc. udziałów w rynku sprzedaży pianki poliuretanowej na Ukrainie. W pierwszej połowie 2011 r. przychody Grupy Interfoam Holding wzrosły o 18,1 proc., w porównaniu do pierwszej połowy 2010 r. i wyniosły 18,4 mln euro.

Czytaj więcej: Giełda 132