Puławy myślą o produkcji biotworzyw

Puławy myślą o produkcji biotworzyw
Zakłady Azotowe Puławy pracują nad uruchomieniem produkcji tworzyw biodegradowalnych.

Produkcja tworzyw biodegradowalnych, to obok nanokompozytów, polimerów przewodzących, termoplastów elastomerowych oraz poliamidów dziedzina należąca w tej chwili do najbardziej rozwojowych trendów na globalnym rynku tworzyw sztucznych. Gdyby Puławom udało się wystartować z produkcją, byłyby pierwszym w naszym kraju wytwórca tworzyw biodegradowalnych.

- Jesteśmy w tej chwili na etapie analiz, które prowadzone są w ramach programu strategii i rozwoju. Prace badawcze są zaawansowane, ale jeszcze żadne finalne decyzje podjęte nie zostały. Trudno powiedzieć, czy uruchomienie produkcji nastąpi w roku 2012 czy 2013. Będzie to zależało od wielu czynników rynkowych. Nasze działania mają na celu dywersyfikację produkcji oraz zaplecza surowcowego, jak również rozwój innowacyjnych produktów. Na pewno jeśli zdecydujemy się na tę inwestycję, to będzie ona prowadzona na terenie spółki w Puławach - przyznaje w rozmowie z naszym serwisem Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy Puław.

Wiadomo, że dla spółki prace nad wdrożeniem w Polsce produkcji polimerów biodegradowalnych są jednymi z najważniejszych działań prowadzonych w obszarze badawczo – rozwojowym.

Bez wątpienia za wprowadzeniem procesów biotechnologicznych w rodzimym przemyśle przemawia fakt dostępu do surowców odnawialnych. Polska posiada jeden z największych w Europie areałów upraw rolnych stanowiących źródło surowców roślinnych wykorzystywanych do produkcji związków chemicznych. Działania te wpisują się w światowy trend substytucji ropy naftowej surowcami odnawialnymi przy produkcji chemikaliów.

Czytaj więcej: Biotworzywa 87