Puszki PET zagrożeniem dla recyklingu tworzyw?

Puszki PET zagrożeniem dla recyklingu tworzyw?
Według międzynarodowej organizacji reprezentującej interesy recyklerów, Association of Plastic Recyclers (APR), zapewnienia producentów puszek PET o możliwości recyklingu ich wyrobów są nieprawdziwe. Zdaniem APR, problemem są metalowe wieczka, które zanieczyszczają strumień recyklingu. Jak podkreśla Steve Alexander, dyrektor zarządzający organizacji, z tego powodu w niektórych stanach USA zakazano używania podobnych opakowań, jako niespełniających warunków koniecznych do ponownego przetworzenia.

Wspomniane przez szefa APR przepisy zostały wprowadzone w odpowiedzi na produkcję puszek PET w latach 80. XX wieku i pozostaje wciąż w mocy, zniechęcając amerykańskie firmy do sięgania po rozwiązanie określane jako nieekologiczne.

Przedstawiciele APR wskazują, że samo tworzywo służące do wyprodukowania puszek nadaje się do recyklingu, trudność natomiast sprawiają metalowe wieczka - obecnie nie istnieje praktyczne rozwiązanie pozwalające na odseparowanie obu części w warunkach przemysłowych.

Jednocześnie szef APR zachęca producentów puszek z tworzyw do udziału w testach, które pozwalają ocenić wpływ opakowań na proces recyklingu. Firmy, które biorą udział w inicjatywie Champions for Change, otrzymują zaświadczenie, iż ich produkty są przyjazne dla recyklingu.