Drukuj

Puszki PET zagrożeniem dla recyklingu tworzyw? PET cans contaminate plastic recycling stream

Puszki PET zagrożeniem dla recyklingu tworzyw?
Według międzynarodowej organizacji reprezentującej interesy recyklerów, Association of Plastic Recyclers (APR), zapewnienia producentów puszek PET o możliwości recyklingu ich wyrobów są nieprawdziwe. Zdaniem APR, problemem są metalowe wieczka, które zanieczyszczają strumień recyklingu. Jak podkreśla Steve Alexander, dyrektor zarządzający organizacji, z tego powodu w niektórych stanach USA zakazano używania podobnych opakowań, jako niespełniających warunków koniecznych do ponownego przetworzenia.

Wspomniane przez szefa APR przepisy zostały wprowadzone w odpowiedzi na produkcję puszek PET w latach 80. XX wieku i pozostaje wciąż w mocy, zniechęcając amerykańskie firmy do sięgania po rozwiązanie określane jako nieekologiczne.

Przedstawiciele APR wskazują, że samo tworzywo służące do wyprodukowania puszek nadaje się do recyklingu, trudność natomiast sprawiają metalowe wieczka - obecnie nie istnieje praktyczne rozwiązanie pozwalające na odseparowanie obu części w warunkach przemysłowych.

Jednocześnie szef APR zachęca producentów puszek z tworzyw do udziału w testach, które pozwalają ocenić wpływ opakowań na proces recyklingu. Firmy, które biorą udział w inicjatywie Champions for Change, otrzymują zaświadczenie, iż ich produkty są przyjazne dla recyklingu.