Puszki do napojów coraz popularniejsze

Puszki do napojów coraz popularniejsze
Europejska organizacja skupiająca producentów puszek na napoje Beverage Can Makers Europe podała w raporcie za 2012 rok, że ubiegłoroczny wzrost produkcji puszek z piwem i napojami bezalkoholowymi wyniósł 3,7%. Produkcja tego typu opakowań rośnie mimo spadku spożycia zarówno piwa, jak i soft drinków.

Najnowsze dane wskazują, że w ubiegłym roku w Europie wyprodukowano ponad 59 miliardów puszek z napojami bezalkoholowymi oraz piwem, czyli o 2 miliardy więcej niż w 2011 roku. Największy wzrost rozlewu do puszek - o 5,7% - odnotowano w Europie Wschodniej, natomiast w Europie Zachodniej wykorzystanie puszek jako opakowania do napojów zwiększyło się o 3,2 %. Polski rynek puszek do napojów utrzymuje stabilny poziom rozwoju, notując w 2012 roku niewielki wzrost w wysokości 0,7%.

- W ubiegłym roku w Polsce zwiększyła się sprzedaż niestandardowych rozmiarów puszek o objętości m.in. 568, 440 czy 200 ml - mówi Tomasz Janowski z firmy Ball Trading Poland. Producenci napojów coraz bardziej różnicują swoją ofertę, dostosowując ją do potrzeb i gustów współczesnych konsumentów. Dzięki wprowadzeniu puszek świetne wyniki sprzedażowe osiągają browary regionalne. Poza tym obserwujemy stały wzrost znaczenia nowoczesnego kanału dystrybucji, którego siłą napędową są dyskonty.

Na europejskim rynku piwa można zaobserwować długofalowy odwrót od szklanych butelek zwrotnych na rzecz puszek - dostawy puszkowanych piw zwiększyły się o 4%, pomimo niemal 1-procentowego spadku spożycia napoju w całej Europie. Rynek puszek z napojami bezalkoholowymi wzrósł o 3,4%, głównie dzięki krajom nordyckim.

Firma Canadean, zajmująca się analizowaniem rynku alkoholi i soft drinków, która zebrała dane do raportu BMCE, prognozuje, że zwrot w kierunku puszek na rynku piwa będzie miał trwały charakter. Obecna sytuacja ekonomiczna w strefie euro zniechęca konsumentów do picia napojów w barach i restauracjach, wskutek czego konsumenci kupują więcej piwa w supermarketach i wolą wypić je w domu. Część europejskich browarów reaguje na zwiększającą się wrażliwość nabywców na cenę, wykorzystując do rozlewu swoich napojów mniejsze rozmiary puszek.

Welf Jung, Przewodniczący Komisji Marketingowej BCME zwiększony rozlew do puszek w Europie interpretuje jako potwierdzenie wytrzymałości i siły tego opakowania: - Puszki są bardzo popularnym rodzajem opakowań do piwa, napojów bezalkoholowych oraz energetycznych dzięki łatwości rozlewu, efektywnemu wykorzystaniu pojemności, wygodzie oraz nieskończonym
możliwościom recyklingu.

Tomasz Janowski zwraca także uwagę na podniesienie ekologicznej świadomości konsumentów: - Ciągły wzrost poziomu recyklingu w Europie dowodzi, że konsumenci pozytywnie reagują na proekologiczne programy realizowane przez producentów puszek.