RPC Superfos stawia na wtrysk dwukomponentowy

 RPC Superfos stawia na wtrysk dwukomponentowy
Firma RPC Superfos produkuje coraz bardziej nowoczesne opakowania.

Przedsiębiorstwo, które działa także na polskim rynku posiadając tu swoją produkcję, udoskonaliło metodę wtrysku dwukomponentowego w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, aby umożliwić szersze wykorzystanie materiałów pochodzenia roślinnego z recyklingu odpadów pokonsumenckich (PCR) lub poprzemysłowych (PIR).

Dzięki nowemu procesowi firma RPC Superfos może wykorzystać więcej materiału z recyklingu niż dotychczas, znacznie zmniejszając wpływ opakowania na środowisko naturalne. Metoda wtrysku dwukomponentowego pozwala wtryskiwać materiał pochodzący z recyklingu między warstwy nowego materiału. Zaletą rozwiązania jest m.in. fakt, że jedynie polipropylen jest widoczny i ma kontakt z zawartością opakowania, podczas gdy materiał pokonsumencki tworzy ok. 30 proc. opakowania, ale nie jest dostrzegalny. Opakowanie zachowuje przy tym zewnętrzne cechy podobne do nowego polipropylenu.

 RPC Superfos stawia na wtrysk dwukomponentowy


Jak tłumaczą przedstawiciele RPC Superfos, techniczne właściwości i cechy nowych pojemników pozostają niezmienione w porównaniu z konwencjonalnymi opakowaniami. Co więcej, pojemnik może być w całości zdobiony za pomocą technologii offsetowej i to bez potrzeby dodawania bieli, co często bywa konieczne w przypadku czystego materiału z recyklingu odpadów pokonsumenckich z powodu jego ciemnej barwy.

Opakowania produkowane metodą wtrysku dwukomponentowego są przeznaczone głównie na rynki niespożywcze.

RPC Superfos od dawna wykorzystuje polipropylen oraz polietylen do produkcji konwencjonalnych opakowań. Oba materiały zapewniają wysoki poziom higieny i żaden z nich nie powoduje niepożądanego przenikania do zawartości. Po zużyciu, poliolefiny mogą być spalane z odzyskiem energii w sposób przyjazny dla środowiska lub wykorzystane jako wypełnienie w opakowaniach produkowanych metodą wtrysku dwukomponentowego.

W tej chwili jednym z kolejnych celów firmy jest realizowanych w zakresie ochrony środowiska jest wprowadzenie biotworzyw, które także mogą być stosowane w metodach wtrysku dwukomponentowego.