Rafamet dostarcza obrabiarki japońskiemu klientowi

Rafamet dostarcza obrabiarki… Firma Rafamet dostarczyła do japońskiego przedsiębiorstwa Kanematsu KGK pierwszą z serii pięciu gigantycznych obrabiarek. Każda z maszyn waży ponad 400 ton i jest w stanie obrobić przedmiot z dokładnością do setnych części milimetra.

Dostarczona w połowie lipca obrabiarka została wyprodukowana przez Fabrykę Obrabiarek Rafamet z Kuźni Raciborskiej na zlecenie Kanematsu KGK z Japonii. Jest pierwszą z serii pięciu zakontraktowanych maszyn. Ich ostatecznym odbiorcą jest firma Japan Steel Works. Obrabiarki będą wykorzystywane w produkcji elementów elektrowni jądrowych. Pomimo olbrzymich gabarytów są w stanie obrabiać detale bardzo precyzyjnie, z dokładnością do setnych milimetra.

- Firmy japońskie ogromny nacisk kładą na jakość produktów i usług. Mają bardzo wysokie wymagania. Rzadko kiedy się zdarza, by polski producent dostarczał firmie japońskiej produkt finalny, gotowy do użytku, odpowiadający jej standardom. To, że klient z Japonii zamówił u nas aż pięć takich maszyn najlepiej świadczy o poziomie technologicznym naszych obrabiarek - mówi Maciej Michalik, wiceprezes zarządu i dyrektor handlowy w spółce Rafamet.

Odbiór obrabiarek w firmie Rafamet

Firma Kanematsu w grudniu 2007 r. zamówiła początkowo dwie obrabiarki. Następnie, w październiku 2008 r., w ciągu jednego dnia podpisała trzy kolejne kontrakty na dostawę trzech kolenych maszyn. Obrabiarki produkowane są na specjalne, niestandardowe zamówienie klienta. Rafamet musiał dostosować się do indywidualnych wymagań zamawiającego, m.in. pod względem gabarytów. Tym samym powstały pierwsze tego typu maszyny z automatyczną wymianą narzędzi.

Zamówione maszyny typu KDC to ciężkie obrabiarki karuzelowe. Jednostkowa wartość obrabiarki to około 3 mln euro. Każda z nich waży ponad 400 ton. Dwie pierwsze nieznacznie różnią się od pozostałych. Średnica toczenia wynosi do 8 metrów przy średnicy tarczy stołu 7 metrów. Obrabiarki posiadają wzmocniony napęd główny ze 195 na 250 kW. Powiększona została w nich również prędkość obrotowa stołu z 30 na 35 obrotów na minutę. Wysokość przedmiotu obrabianego to 5,20 metry, a maksymalny jego ciężar wynosi 180 ton. Zwiększona została prędkość przesuwu osi numerycznej z 4 tys. mm na minutę do 6 tys. mm na minutę.

W odbiorze technicznym pierwszej z nich, pod koniec kwietnia br. uczestniczyli przedstawiciele klienta z Japonii. Ich zadaniem było sprawdzenie maszyny, wstępne zapoznaniu się z jej działaniem, specyfiką oraz dokumentacją techniczną. Jedna maszyna transportowana była w 23 kontenerach i 10 ponadgabarytowych ładunkach samochodowych. W trakcie realizacji są kolejne cztery obrabiarki.

Czytaj więcej: