Recyklat PET w meblach kuchennych Ikea

Recyklat PET w meblach kuchennych Ikea
Na początku lutego 2017 roku firma Ikea rozszerzyła swoją ofertę mebli o fronty kuchenne wykonane z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu oraz drewna. Wraz z włoskim dostawcą firma zastosowała tu nowe rozwiązanie - folię wykonaną w całości z PET pozyskanego z przetworzonych w recyklingu butelek, która służy do laminowania frontów mebli.

- Nasze przedsiębiorstwo mocno oddziałuje na środowisko, ponieważ produkujemy duże ilości wyrobów - mówi Anna Granath, odpowiedzialna za rozwój produktu w firmie. - Dzięki użyciu materiałów z recyklingu, proces produkcji może być bardziej zrównoważony.

Taki był też cel projektu rozpoczętego przed dwoma laty. Wraz z włoskim dostawcą, firmą 3B, Ikea poszukiwała możliwości wykorzystania materiałów z recyklingu - między innymi butelek PET, których tylko część trafia do powtórnego przetworzenia.

Rezultatem badań było opracowanie nowego materiału - folii wykonanej w całości z recyklatu PET pochodzącego z butelek zebranych w Japonii.

- Znaleźliśmy sposób na przetworzenie butelek PET w folię do laminacji frontów mebli z serii Kungsbacka - powiedział Marco Bergamo z firmy 3B. - Największym wyzwaniem było tutaj stworzenie folii z recyklatów, która będzie posiadała te same właściwości, co folia produkowana z materiałów pierwotnych. Ostatecznie udało nam się osiągnąć pożądany efekt, bez kompromisów w zakresie jakości czy ceny.

Ikea


Do pokrycia czarnej powierzchni frontu Kungsbacka o powierzchni 40x80 cm potrzeba materiału odpowiadającego 25 półlitrowym butelkom PET. Ale nie tylko warstwa laminatu spełnia zasady zrównoważonego rozwoju - także drewno stanowiące materiał bazowy pochodzi z recyklingu i posiada certyfikat FSC. Jedynie klej spajający płytę oraz pigmenty dodawane do tworzywa stanowią materiały pierwotne.

- Musimy zacząć używać zasobów naszej planety lepiej i mądrzej - konkluduje Anna Granath. - Naszą ambicją jest zwiększenie ilości materiałów z recyklingu w naszych produktach. Dlatego też poszukujemy nowych możliwości ponownego użycia takich materiałów, jak papier, włókna, pianki i tworzywa, pozwalając na ich funkcjonowanie w nowych produktach.

Ikea