Recykling Rejs triumfatorem plebiscytu Eko Inspiracja 2017

Recykling Rejs triumfatorem…
Recykling Rejs 2017 - Odzyskuj tworzywa sztuczne! program edukacyjny na rzecz czystości rzek, walki z ich zaśmieceniem i promocją recyklingu został zwycięzcą konkursu Eko Inspiracja 2017 w kategorii Partnerstwo 2017. Z tej okazji poprosiliśmy o rozmowę Dominika Dobrowolskiego - ekologa, podróżnika, miłośnika kajaka i roweru, który już od siedmiu lat organizuje Recykling Rejsy - wyprawy kajakowe, których celem jest promocja recyklingu tworzyw sztucznych.

- Edukacja ekologiczna i promocja recyklingu tworzyw sztucznych dała Ci zwycięstwo w prestiżowym plebiscycie Eko-Inspiracje. To nie pierwszy Twój sukces.

- W 2016 r. do ogólnopolskiego plebiscytu internetowego pt. „Eko-Inspiracje” została nominowana moja wyprawa rowerowa dookoła Polski pt. „Cycling Recycling”, w ramach której wspólnie z firmami Remondis Electrorecycling i Electro-System m.in. zbierałem elektrośmieci. Po drodze spotkałem setki życzliwych osób(wiele rowerzystek i rowerzystów), którzy później zagłosowali w plebiscycie. W zeszłym roku natomiast zorganizowałem, wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska i Organizacją Odzysku Rekopol, VII edycję Recykling Rejsów. Tym razem, sprzątając Wielkie Jeziora Mazurskie, pokonałem w swoim kajaku trasę z Węgorzewa do Warszawy.

Mogłem liczyć nie tylko na mazurskich żeglarzy, bo Recykling Rejsy organizujemy już od 2011 roku. Od tego czasu spotkałem na swoich żeglarskich szlakach tysiące wodniaków oraz jeszcze więcej „szczurów lądowych”, którzy walczą codziennie z zaśmieceniem rzek, jezior i Bałtyku. Myślę, że oni wszyscy mogli zagłosować na podobnego im „sprzątacza” - i chyba wypadło na mnie. Swoją drogą Portal Plastech.pl także pisał o moich wyprawach i zachęcał do głosowania. Jak widać to bardzo pomogło. Bardzo dziękuję!

- Opowiedz nam więcej o Recykling Rejsach. Skąd pomysł? Gdzie już pływałeś? Jaki jest cel Twoich wypraw?

- Zacznę od celu. To przede wszystkim walka z zanieczyszczeniem oceanów, mórz, rzek, jezior. Ważna jest też pełna nazwa projektu: Recykling Rejs - Odzyskuj tworzywa sztuczne! Niestety zaśmiecenie wzrasta każdego roku. Ponad 80% odpadów trafiających do mórz pochodzi z lądu. Dlatego postanowiłem walczyć z tym problemem właśnie na rzekach oraz na lądzie, gdzie tworzywa są produkowane i używane, i niestety marnotrawione. Od 2011 roku organizujemy cykliczne spływy kajakowe oraz akcje sprzątania rzek od źródeł aż do morza, tak aby śmieci nie spływały do Bałtyku. Mówię „organizujemy”, bo wszystkie dotychczasowe wyprawy były zrealizowane wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska, a przez ostatnie trzy lata partnerem wypraw jest Rekopol Organizacja Odzysku. Każda z ekspedycji miała
dodatkowo dziesiątki patronów, partnerów, wolontariuszy, współpracujących mediów, organizacji społecznych, samorządów, szkół, które włączały się w działania. Przykładowo, pływając po Bałtyku, ściśle współpracowałem z międzynarodową organizacją Coalition Clean Baltic, a organizując zeszłoroczną wyprawę z Mazur do Warszawy, pomagali nam m.in. Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich oraz Urząd m.st.Warszawy, a dokładnie „Dzielnica Wisła”, jak nazywana jest symbolicznie „IX Dzielnica Warszawy”. Od siedmiu lat też mogę liczyć na patronat ngo.pl. Dziękuję!

Gdynia 2015

Gdynia, 2015 r.