
Nie ulega wątpliwości, że w Europie, konsumenci zwracają coraz większą uwagę na ekologiczne aspekty produktów i na fakt czy produkt jest przyjazny dla środowiska. Ma to coraz większe znaczenie przy wyborze produktów o podobnych parametrach. Również konsumenci w Unii Europejskiej coraz częściej sięgają po produkty, które łatwo poddać recyklingowi. Dziś nadal Europa generuje zbyt dużo odpadów - a zbyt mało jest poddawanych recyklingowi. Globalny wskaźnik recyklingu tworzyw sztucznych zatrzymał się na poziomie poniżej 10 procent, podczas, gdy co roku fabryki na całym świecie produkują około 440 milionów ton plastiku.
Kiwa, która od lat należy do grona liderów światowego rynku badań, inspekcji i certyfikacji, wprowadza na polski rynek wyjątkowy certyfikat - RecyClass, który zachęca do recyklingu produktów z tworzyw sztucznych. To propozycja dla firm zajmujących się przetwórstwem wspomnianych tworzyw sztucznych i/lub wykorzystujących materiał z recyklingu w swoich wyrobach. Ale także - o czym warto wspomnieć - projektantów i firm wprowadzających do obrotu opakowania z recyklingu. To jeden ze sposobów na wsparcie Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
- Jesteśmy przekonani, że certyfikacja zwiększa zaufanie konsumentów zarówno do wyrobu, jak i do producenta. Z czasem - mamy taką nadzieję - certyfikat RecyClass będzie stanowił rękojmię, że firma dba o środowisko i stosuje praktyki recyklingu w najwyższych dostępnych standardach. To ważne, bo dzisiaj nikogo nie musimy już przekonywać, że konsumenci coraz częściej wybierają produkty certyfikowane, a to może prowadzić do wzrostu sprzedaży i lojalności klientów. I już na koniec wspomnę: wdrażając certyfikację RecyClass, firmy mogą być pewne, że ich produkty są zgodne z najnowszymi standardami i przepisami, co minimalizuje ryzyko sankcji i kar. Natomiast zakończenie procesu certyfikacji pozwala oznaczyć wyrób logiem RecyClass wraz z informacją, w jakim stopniu produkt powstał z procesu recyklingu - podkreśla Paweł Smoleń Dyrektor Generalny Kiwa Polska Sp. z o.o.
Certyfikacja RecyClass bierze pod uwagę różne rodzaje tworzyw sztucznych, takie jak PE, PET, PP, PS i PVC, i dostosowuje kryteria oceny do specyfiki tych materiałów. Każdy rodzaj tworzywa ma unikalne właściwości, które wpływają na jego zdolność do recyklingu. Znaczenie ma też sam proces recyklingu - w tym przypadku ocena obejmuje cały jego przebieg, począwszy od sortowania, przez czyszczenie i przetwarzanie materiałów. Certyfikacja RecyClass analizuje cały cykl życia produktu, aby zapewnić, że jest on w pełni recyklingowany.
- Warto przy tym podkreślić, że przedsiębiorstwa mogą korzystać z certyfikacji jako narzędzia do wdrażania zrównoważonych praktyk w całym cyklu życia produktu, a idąc dalej - nie tylko mogą, ale wręcz powinny współpracować z dostawcami, aby mieć gwarancję, że wszystkie elementy produktu są zgodne z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym - dodaje Mateusz Płomiński, Inżynier Certyfikacji, Ekspert Środowiskowy w Kiwa Polska Sp. z o.o.
Dobrowolne badanie, realne korzyści
Certyfikacja RecyClass jest na obecnym etapie certyfikacją dobrowolną, która daje ogromne korzyści. Przykładowo w Hiszpanii obowiązuje tzw. plastic tax, czyli zwolnienie podatkowe dla firm, które mają certyfikację RecyClass. Z toczących się prac wynika, że w przyszłości jest możliwe takie podejście w szeregu krajów europejskich.
- Jesteśmy przekonani, że certyfikacja RecyClass nie tylko może, ale powinna przyczynić się do poprawy jakości procesów recyklingu tworzyw sztucznych w Europie. To wymusi koniczność inwestowania w lepszą infrastrukturę i nowoczesne technologie recyklingu. Bez tego trudno będzie mówić o zwiększeniu efektywności i jakości recyklingu. Przy czym i warto to podkreślić w pierwszej kolejności kluczowe będą zaawansowane metody sortowania i przetwarzania - zauważa Mateusz Płomiński.
Dziś istnieją liczne przeszkody, które utrudniają wprowadzenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych i zdaniem ekspertów system certyfikacji RecyClass może wpłynąć na ich przezwyciężenie. - Mamy technologiczne uwarunkowania, które obejmują trudności w recyklingu niektórych rodzajów tworzyw sztucznych oraz koszty związane z dostosowaniem produktów do wymogów recyklingu. Kluczowa dla "zbliżenia stanowisk" i optymalnego doboru surowców i półproduktów jest wymiana wiedzy. Efektem może i powinno być zbliżenie się do celów związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym. Oczywiście nic nie dzieje się od razu i z marszu. Potrzebne są czas i współpraca z doświadczonymi audytorami - wyjaśnia P. Smoleń.

Kluczowy rynek opakowań
RecyClass w jakieś mierze zachęca również do zmian w projektowaniu produktów i opakowań. - Przede wszystkim poprzez wybór biodegradowalnych materiałów, takich jak bioplastik czy papier z certyfikatem FSC, oraz recyklingowalnych materiałów, jak PET i HDPE. Minimalistyczny design, polegający na redukcji zbędnych elementów i stosowaniu prostych etykiet, które łatwo się odklejają, również wspiera recykling. Kluczowa jest też modularność, czyli projektowanie produktów w sposób, który pozwala na szybkie rozdzielanie poszczególnych materiałów do recyklingu - stwierdził Paweł Smoleń.
To ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na rynku opakowań nadal nie brakuje materiałów tak skomplikowanych i kosztownych w recyklingu, że najczęściej "kończą swój cykl życia produktu" na wysypiskach śmieci. - Przykładów nie trzeba daleko szukać. To styropian, PVC (polichlorek winylu), tworzywa wielowarstwowe czy tak popularne i szkodliwe dla środowiska saszetki i małe opakowania - wielowarstwowe. Z punktu widzenia gospodarki obiegu zamkniętego i lepszej oraz skuteczniejszej walki z zalewająca nas lawiną śmieci byłoby wyeliminowanie każdego z nich - podsumowuje M. Płomińki. - Moim zdaniem system RecyCless to dobry krok w tym kierunku.
Kiwa należy do grona liderów światowego rynku badań, inspekcji i certyfikacji (ang. Testing, Inspection and Certification - TIC). Dzięki usługom z zakresu certyfikacji, inspekcji, badań, szkoleń i technologii wspiera budowanie zaufania do produktów, usług, procesów, systemów (zarządzania) i pracowników klientów. Kiwa działa w różnych segmentach rynku, od budownictwa i dostaw energii po wodę pitną, opiekę zdrowotną, żywność, pasze i rolnictwo. Obszary specjalizacji obejmują między innymi systemy zarządzania, społeczną odpowiedzialność biznesu i badania laboratoryjne.