Regranulaty w praktyce

Regranulaty w praktyce

Definicja regranulatu nie zalicza się do grona skomplikowanych. Jest on materiałem, który został wyprodukowany w procesie przetwarzania tworzyw sztucznych i, najogólniej mówiąc, jest wykorzystywany do produkcji kolejnych wyrobów. Z kolei rola regranulatu we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym jest wręcz nieoceniona, tym bardziej że spektrum jego zastosowania staje się coraz szersze. 

Grupa Utz

Grupa Utz to międzynarodowa firma zajmująca się projektowaniem, wytwarzaniem i dystrybucją pojemników, palet oraz wyprasek na części techniczne z tworzywa sztucznego, przeznaczonych do transportu, magazynowania i logistyki. Wyroby firmy wytwarzane są w dwóch procesach: pojemniki i palety produkuje się najczęściej podczas formowania wtryskowego, natomiast wypraski oraz blistry powstają w wyniku formowania próżniowego. Grupa posiada 8 zakładów produkcyjnych: w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Meksyku. Z kolei 2 lata temu Georg Utz obchodził 20-lecie obecności na polskim rynku - fabryka firmy znajduje się w Kątach Wrocławskich. 

W latach 70-tych w przedsiębiorstwie Utz Group uruchomiona została instalacja do przetwarzania plastikowych zakrętek po napojach, a uzyskany w ten sposób surowiec wtórny wykorzystywany jest do produkcji pojemników i palet. Dzisiaj wyroby z tworzyw sztucznych Utz wytwarzane są z przyjaznego dla środowiska materiału wielokrotnego użytku - UIC (Utz Industrial Compound). Jest to surowiec wtórny, o gwarantowanych przez jego producenta parametrach jakościowych, który pozwala obniżyć ślad węglowy wyrobu danego pojemnika aż do 50%.

utz-foto-cmyk

- Utz zawsze miał silną świadomość ekologiczną. Pierwsze wzmianki o zaangażowaniu firmy w ochronę środowiska pojawiły się już w katalogu produktowym wydanym na rynku polskim w roku 1999. Dla Utz zrównoważony rozwój jest tradycją. Założyciel przedsiębiorstwa zdał sobie sprawę, że musi istnieć harmonijna równowaga pomiędzy gospodarką a ekologią. W ten sposób zawsze promowaliśmy wśród naszych klientów korzyści płynące z zarządzania recyklingiem. Firma Utz zaczęła rozwijać swoje know-how w zakresie wykorzystania surowców wtórnych w latach 70-tych, kontynuując to do dziś - mówi Wojciech Bytner, Dyrektor Generalny Georg Utz Sp. z o.o. A czym firma kieruje się podczas wyboru dostawców regranulatów? - Dostawca musi zagwarantować nam stabilną jakość oraz parametry techniczne zamawianego materiału. Znak chroniony UIC to marka dla surowca wtórnego, którego skład sprawdzany jest laboratoryjnie. Nasze pojemniki Eurowave są produkowane głównie z UIC. Wyroby tego typu posiadają takie same cechy materiałowe, jak te z surowców pierwotnych i spełniają przy tym wysokie wymogi jakościowe Utz. Tym samym UIC jest zgodne z naszymi zasadami co do zrównoważonej produkcji i oszczędności surowców - wyjaśnia Bytner.

Zdaniem dyrektora Georg Utz, podstawowym problemem jest zaprojektowanie ekonomicznego i zarazem bezpiecznego dla środowiska systemu odzyskiwania surowca. W tym celu należy działać mądrze, na wielu polach pozyskiwania i odzyskiwania materiałów, poprzez jednoczesne zaangażowanie istotnych środków. Przede wszystkim trzeba zacząć od zmiany sposobu myślenia o powtórnym użyciu materiałów i szkolenia różnych grup konsumentów korzystających z surowców nadających się do wielokrotnego przetwarzania. Filozofia ponownego wykorzystania regranulatów powinna towarzyszyć nam na każdym etapie odzyskiwania surowców.

W opinii Wojciecha Bytnera, Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta będzie wspierać tych wytwórców, którzy realizują misję zrównoważonego rozwoju i zamkniętego obiegu opakowań w gospodarce. A mianowicie takie przedsiębiorstwa, które zabiegają o ochronę środowiska na wielu równoległych płaszczyznach, zaś realizowane przez nie procesy są przemyślane i proekologiczne, bo wynikają wprost z filozofii działania tych firm.


Czytaj więcej:
Ekologia 460

brak
 

Proponujemy opakowania z PP i PE o pojemności od 0,25 litra do 31 litrów dla odbiorców reprezentujących przemysł spożywczy

Polska