Regulacja termiczna form z grzanymi kanałami

Regulacja termiczna form z…
Regulacja termiczna form z grzanymi kanałami powinna być traktowana z dużą skrupulatnością przez przetwórców tworzyw sztucznych.

Kontrola termiczna oraz laminarny przepływ tworzywa są bardzo istotne dla form z grzanymi kanałami. Należy zaznaczyć, że ustawienie stosunkowo niskiej temperatury, poniżej 190 st. C, jest wystarczające do uzyskania swobodnego przepływu bez jakichkolwiek miejsc gromadzenia się tworzywa.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej fakt, że dzięki lepkości tworzywa, jego przepływ jest zawsze laminarny. Oznacza to, że tworzywo będzie zalegać przy stalowych ściankach grzanych kanałów i jego czas zalegania będzie bardzo długi. W przypadku tworzyw krystalicznych, aby uniknąć jego degradacji termicznej przy wydłużonym czasie zalegania, temperatura stali nigdy nie powinna przekraczać 190 st. C. Jeżeli system grzanych kanałów ulega krzepnięciu w tej temperaturze, wówczas system taki należy zmodyfikować, aby poprawić jego izolację termiczną i rozkład ciepła, umożliwiające usunięcie zimnych miejsc. Rozkład tworzywa prowadzi do rozprysków, czarnych plam oraz gromadzeniu się osadu na formie.

W przypadku tworzyw krystalicznych zaleca się co następuje:
  • Zanim zostanie uwzględniona możliwość zastosowania grzanych kanałów, należy oczekiwać minimum 25 proc. teoretycznego obniżenia kosztów produkcji.
  • Należy przygotować dobrze przeszkolony personel techniczny obsługujący i konserwujący formy.
  • Stosować dodatkowe zimne kanały, a nigdy bezpośredni wtrysk wprost na detal.
  • Wszystkie temperatury w systemie grzanych kanałów nie mogą przekraczać 190 st. C.
  • Należy unikać stosowania form z grzanymi kanałami, jeżeli defekty powierzchniowe są nie do przyjęcia i wymagane są dobre właściwości mechaniczne detali.
  • Nie należy stosować grzanych kanałów dla tworzyw wzmocnionych.


Czytaj więcej: Forma 45 Technologie 491Reportaże

Forum

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-02-10

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08

Mosfor

Zabezpieczanie kloszy lamp z poliwęglanu 2019-10-24

Bercik88

Program do ewidencji i napraw form wtryskowych 2019-09-02