Rohm and Haas przejął Dział Dyspersji Polimerowych OY Forcit AB

Działający także w Polsce koncern Rohm and Haas sfinalizował właśnie przejęcie FINNDISP, fińskiego oddziału dyspersji polimerowych spółki OY Forcit AB. Wartość transakcji to 60 milionów euro.

FINNDISP, zlokalizowane w Hanko w Finlandii, wytwarza wodne dyspersje polimerowe wykorzystywane w produkcji farb i powłok, lakierów oraz spoiw. Jego portfolio obejmuje produkty o wysokiej wytrzymałości aplikowane w niskich temperaturach, opracowane specjalnie dla potrzeb rynków Europy Północnej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw.

Poprzez nabycie FINNDISP baza zakładów Rohm and Haas wzbogaci się o dwie fabryki - istniejący zakład w Hanko oraz obecnie budowaną fabrykę w rosyjskim Ramienskoje. Zakłady te staną się częścią sieci ponad 30 fabryk Rohm and Haas na całym świecie, dostarczających wysokiej jakości produkty odpowiadające potrzebom lokalnym i regionalnym.

Rohm and Haas zapowiada, że zamierza poszerzyć możliwości fabryki w Ramienskoje tak, aby mogła ona wytwarzać szerszy zakres produktów, włącznie z emulsjami akrylowymi oraz dyspersjami kwasów poliakrylowych, wykorzystywanych w detergentach oraz w zastosowaniach przemysłowych. Rozbudowana fabryka powinna działać w pełnym wymiarze w drugiej połowie 2009 r.

Luis Fernandez, Wiceprezes oraz Dyrektor wartego 1,4 miliardy euro Działu Farb i Materiałów Powłokowych Rohm and Haas, tłumaczy: - Bardzo nas cieszy nasza wspólna przyszłość. Jesteśmy w pełni gotowi zaspokajać obecne i przyszłe potrzeby naszych klientów w tej ważnej części świata.

Dodaje też, że najbardziej cieszy go fakt, że przedsiębiorstwo Rohm and Haas zasili utalentowana kadra. - Pracownicy FINNDISP zdobyli bogate doświadczenia w opracowywaniu odpowiednich technologii dla swoich klientów w tym szybko rozwijającym się regionie. Z czasem rozpowszechnimy tę wiedzę w ramach naszej globalnej sieci, jednocześnie zachowując kulturę pracy, która doprowadziła ich do tego, kim są dzisiaj.

- Przejęcie FINNDISP rozszerza zakres naszych działań na kraje skandynawskie oraz Wspólnotę Niepodległych Państw. Przyczynia się również do poszerzenia naszej aktywności wytwórczej w Europie Wschodniej oraz do realizacji naszego pragnienia zbudowania silnych i różnorodnych zasobów talentów w całym regionie. Zakup ten jest kolejnym dowodem naszego zaangażowania w tej części świata - ocenia Gray Wirth, prezes Regionu Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Rohm and Haas jest światowym liderem w tworzeniu i opracowywaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań dla przemysłu materiałów specjalistycznych. Produkty i technologie firmy są stosowane w wielu branżach, takich jak: budownictwo, elektronika, procesy przemysłowe, opakowania i papiernictwo, transport, chemia gospodarcza i produkty higieny osobistej, gospodarka wodna.

Siedziba firmy znajduje się w Filadelfii w stanie Pensylwania w USA, a wartość jej sprzedaży wyniosła w 2006 r. około 8,2 miliardów USD.

W Związku Radzieckim Rohm and Haas pojawił się blisko 30 lat temu. Firma dostarczała substancje chemiczne dla rolnictwa (pestycydy, środki chwastobójcze i grzybobójcze) oraz żywice jonowymienne za pośrednictwem radzieckich organizacji handlu zagranicznego.

W 1993 r. firma ponownie weszła na rynek Wspólnoty Niepodległych Państw dostarczając przemysłowi żywice jonowymienne, środki biobójcze, oraz rolnicze substancje chemiczne.

W Polsce natomiast Rohm and Haas prowadzi działalność handlową od ponad 20 lat. Firma działa w wielu obszarach przemysłowych takich jak: farby, tekstylia, skóry, papier, uzdatnianie wody, mydła i detergenty, kosmetyki, rafinacja ropy naftowej i motoryzacja.

OY Forcit AB jest wiodącym producentem dyspersji polimerowych i materiałów wybuchowych w Finlandii. Obroty firmy w 2006 r. wyniosły 72 miliony euro.

FINNDISP zajmuje się produkcją dyspersji polimerowych od 1967 r. Produkty FINNDISP znajdują zastosowanie jako spoiwa w produktach końcowych takich jak: farby i powłoki wodorozcieńczalne, lakiery oraz kleje. Około 40 proc. produkcji dywizji jest eksportowane, głównie na rynki Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Ukrainy oraz do Kazachstanu.