Drukuj

Rosja i Chiny łączą siły w produkcji kauczuku

Rosja i Chiny łączą siły w produkcji kauczuku
Chiński koncern Sinopec oraz grupa Sibur zawiązały porozumienie joint venture, w wyniku którego chińska spółka zakupiła pakiet akcji należących do Sibur zakładów produkcji kauczuku syntetycznego w Krasnojarsku (KZSK). Nabycie akcji pozwoli spółce Sinopec na nominowanie swojego przedstawiciela na stanowisko dyrektora zarządu spółki joint venture. Celem porozumienia jest między innymi zwiększenie produkcji kauczuku akrylonitrylo-butadienowego (NBR) w zakładach nad Jenisejem z 42,5 tys. ton do 56 tys. ton rocznie.

- Zawiązanie spółki joint venture jest kontynuacją współpracy między obiema firmami. Chiny są głównym odbiorcą produkowanego przez KZSK kaczuku akrylonitrylo-butadienowego, a z tak silnym partnerem jak Sinopec będziemy w stanie zwiększyć moce produkcyjne zakładów i powiększyć produkcję gumy syntetycznej.

Dodatkowo, Sibur i Sinopec rozważają powołanie nowej spółki joint venture w celu rozpoczęcia produkcji NBR oraz kauczuku izoprenowego w zakładach w Szanghaju. Po przeprowadzeniu studium opłacalności, partnerzy planują uruchomienie nowych linii produkcyjnych, które miałyby mieć wydajność po 50 tys. ton surowca każda.

KZSK to czołowy rosyjski producent kauczku akrylonitrylo-butadienowego. Głównymi odbiorcami produktów firmy są wytwórcy wyrobów z gumy dla branży samochodowej, lotniczej i rolniczej. Zakłady KZSK stanowią część grupy Sibur, prowadzącej wertykalnie zintegrowaną działalność w obszarze przetwórstwa gazu i produkcji petrochemicznej. Sibur posiada na terenie Rosji 27 fabryk, w których zatrudnia 30 tys. osób.

Chiński Sinopec to jedno z największych światowych przedsiębiorstw działających w branży energetycznej i chemicznej. Działalność firmy obejmuje wydobywanie ropy i gazu, produkcję petrochemikaliów, włókien syntetycznych i innych produktów chemicznych. Pod względem zdolności rafineryjnych spółka zajmuje 2., natomiast pod względem zdolności produkcyjnej etylenu - 4. miejsce na świecie.