
Firma Sidel wspierała Grupo GEPP, wyłącznego rozlewcę napojów PepsiCo w Meksyku, w instalowaniu rozszerzonych linii rozlewniczych do opakowań zwrotnych z PET i szkła, aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu konsumentów i celom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Grupo GEPP obsługuje 44 zakłady produkcyjne zajmujące się produkcją i dystrybucją znanych międzynarodowych marek, w tym Gatorade, Lipton, Pepsi i 7Up, jest również właścicielem marek Epura i Garci-Crespo. Grupo GEPP, zatrudniająca ponad 46 000 pracowników, jest jednym z największych pracodawców w sektorze prywatnym w Meksyku. W latach 2014 i 2021 firma PepsiCo przyznała Grupo GEPP globalną nagrodę "Bottler of the Year".
Kierując się głębokim zaangażowaniem w zrównoważony rozwój, firma GEPP przyjęła w roku 2018 strategię PepsiCo mającą na celu ograniczenie stosowania nowych tworzyw sztucznych. Możliwość ponownego wykorzystania odgrywa kluczową rolę we wspieraniu szerzej zakrojonych celów środowiskowych PepsiCo, w tym zmniejszenia ilości używanych po raz pierwszy tworzyw sztucznych na porcję o 50%, zwiększenia liczby opakowań zwrotnych z 10% do 20% do roku 2030 oraz osiągnięcia zerowych emisji netto do roku 2040.
Linie do opakowań zwrotnych z PET i szkła - większa elastyczność i ekologiczne rozwiązania
Firma GEPP zdecydowała się na współpracę z firmą Sidel, doceniając jej ugruntowane doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań do butelkowania w opakowania zwrotne oraz zalety zintegrowanych technologii w odniesieniu do wydajności.
W roku 2018 firma Sidel zapewniła wsparcie przy instalacji linii do częściowego wykorzystania szklanych butelek zwrotnych (RGB) w zakładzie GEPP w Puebla. W oparciu o ten sukces w roku 2019 w Apodaca uruchomiono połączoną linię do butelkowania w opakowania zwrotne z PET i szkła. W roku 2020 firma Sidel dostarczyła kompletną linię do butelkowania w opakowania zwrotnych z PET w Guadalajarze, zaprojektowaną do obsługi formatów o pojemności 2 l, 2,5 l i 3 l, z wbudowaną możliwością obsługi RGB w przyszłości. W roku 2021 firma Sidel dostarczyła również nową linię obsługującą opakowania zwrotne z PET i szkła w Meridzie.
Linie obsługujące opakowania zwrotne z PET i szkła są wyposażone w innowacyjne urządzenie do napełniania butelek EvoFILL Glass, które łączy optymalne warunki higieniczne z większą elastycznością, oraz myjkę do butelek Hydra, która zwiększa skuteczność mycia, przy równoczesnym zmniejszeniu zużycia chemikaliów i wody, a także całkowitego kosztu posiadania (TCO).
- Ta trwająca współpraca stanowi przykład tego, jak długoterminowe partnerstwa - oparte na niezawodności, doskonałości usług i dzieleniu się wiedzą techniczną - mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności operacyjnej, wspierania zrównoważonych praktyk biznesowych i pomagania klientom w skutecznym radzeniu sobie ze zmieniającymi się wymaganiami branży napojów - komentuje Ascención Sánchez, kierownik ds. klientów w firmie Sidel.

Nadanie priorytetu zrównoważonemu rozwojowi
GEPP jest od dawna pionierem i kluczowym graczem w tworzeniu prawdziwej gospodarki o obiegu zamkniętym tworzyw sztucznych w Meksyku. Za pośrednictwem ECOCE, stowarzyszenia non-profit, które promuje recykling opakowań, firma GEPP przyczyniła się do zebrania i odzyskania 6 z każdych 10 butelek wyprodukowanych w branży.
Ten wskaźnik odzysku - obecnie trzeci co do wielkości na świecie - umożliwił GEPP znaczne zwiększenie udziału PET pochodzącego z recyklingu (rPET) w opakowaniach, który do końca roku 2023 wyniesie 26%, przy równoczesnym radykalnym zmniejszeniu zużycia żywicy PET.
Zmniejszenie zużycia surowców wynika również z rozszerzenia portfolio GEPP w zakresie butelek zwrotnych. Firma nadal rozbudowuje swoje zaplecze, aby oferować konsumentom napoje w szklanych butelkach zwrotnych i plastikowych butelkach zwrotnych.
Dzięki partnerstwu z firmą Sidel mającemu na celu wzmocnienie operacji związanych z opakowaniami zwrotnymi, umożliwiło to GEPP przechwycenie prawie 30% przyrostu wolumenu PET osiągniętego przez firmę, co pozwoliło uniknąć stosowania nowej żywicy.
Na przestrzeni lat 2018-2023 firma GEPP osiągnęła wzrost wolumenu opakowań zwrotnych z PET i szkła na poziomie 73,3%, który wzrósł z poziomu wyjściowego wynoszącego 100% w roku 2018 do 173,3% w roku 2023. Wzrost ten odzwierciedla nieustanne inwestycje firmy w zrównoważone alternatywy w zakresie opakowań i jej zaangażowanie w ograniczanie zużycia surowców.
W roku 2018 firma GEPP wprowadziła na rynek uniwersalną szklaną butelkę zwrotną, dzięki której produkcja napojów stała się bardziej wydajna i elastyczna, a równocześnie przyczyniła się do ograniczenia zużycia i recyklingu materiałów, minimalizując tym samym negatywny wpływ na środowisko.