Rozmaite sposoby uszlachetniania opakowań

Rozwój w dziedzinie druku fleksograficznego i offsetowego przynosi stale nowe możliwości uszlachetnień. Sprawiają one, że opakowanie pełni nie tylko funkcję "opakowaniową", ale staje się przedmiotem, który z przyjemnością się ogląda - informuje firma Model Opakowania.

Model Holding AG jest szwajcarskim koncernem opakowaniowym z siedzibą w Weinfelden. Firmy działające w ramach Grupy dostarczają kompleksowych rozwiązań w dziedzinie opakowań z tektury falistej, litej i kaszerowanej. W skład Grupy wchodzi 13 zakładów produkcyjnych, w tym dwa zlokalizowane w Polsce: w Biłgoraju oraz w Czosnowie koło Warszawy.

Pierwszym przykładem pozwalającym na ciekawe uszlachetnienie opakowań jest np. wykorzystanie rozmaitych farb i lakierów, które po krótkotrwałym naświetleniu fluoryzują w ciemnym pomieszczeniu przez określony czas. Powszechnie stosowane są w celu osiągnięcia ciekawych efektów w zabawkach dla dzieci. Służą też jako elementy bezpieczeństwa, np. przy opakowaniach z niebezpiecznym towarem, do oznaczania niebezpiecznych części budynków itp. W przemyśle farmaceutycznym w niektórych przypadkach, drukuje się nawet część tekstu niewidzialną farbą fluorescencyjną, która staje się widoczna dopiero po naświetleniu. Pozwala to na kontrolę oryginalności produktu i ochronę przed falsyfikatami.

Warto zwrócić uwagę również na lakiery "dotykowe" Soft Touch. Są to przede wszystkim lakiery, które dzięki swym właściwościom w specyficzny sposób wpływają na wrażenia dotykowe, przy czym nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie działają alergizująco na skórę. Pierwotnie zostały one opracowane jako farby antypoślizgowe chroniące przed przemieszczaniem się towaru podczas transportu.

Farby te przy fragmentarycznym naniesieniu na opakowanie w strefach uchwytu mogą przyczynić się do poprawy np. bezpiecznego trzymania lub wzmocnić wrażenie miękkości i podatności. Takie rozwiązania spotykane sa np. w odniesieniu do opakowań na płyny do kąpieli dla dzieci. Podobnie, jeżeli producent chce osiągnąć efekt aksamitu, zarówno pod względem wzrokowym jak i dotykowym, dobrze jest na klejącą powierzchnię przedmiotu nanieść tzw. flockage, czyli warstwę drobno ciętych włókien.

Czytaj więcej: Opakowania 1097