Rozmowa z Antonim Podleckim z firmy Irad-Plast

Rozmowa z Antonim Podleckim…
Prezentujemy rozmowę z Antonim Podleckim z firmy Irad-Plast. Była ona jednym z blisko stu wystawców targów Packaging Innovations 2011, które w dniach 23-24 marca odbyły się w Warszawie.

Co o firmie Irad-Plast powinni wiedzieć wszyscy ci, którzy się do tej pory jeszcze się z nią nie zetknęli?
Antoni Podlecki: - Jesteśmy firmą działającą od 1992 r., więc czasu by nas poznać było na pewno już sporo. Nasza siedziba mieści się w Wesołej. Zajmujemy się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych dla branży kosmetycznej i chemii gospodarczej. Podstawową produkcję stanowią opakowania, a konkretnie słoiki o wielkości od 100 ml do 1000 ml, słoiki pod pompkę, a także różnej wielkości butelki, od tych małych 40 ml do tych dużych o pojemności nawet 1000 ml. Nasze wyroby cechuje oprócz jakości także dobra odporność chemiczna i mechaniczna.

Jak przebiega sam proces produkcyjny w firmie?
Założenia konstrukcyjne do wykonywania form wspieramy programem w systemie CAD/CAM o nazwie Pro/Engineer. W przypadkach większych serii produkcyjnych wykonujemy natomiast model gotowego wyrobu naturalnej wielkości, techniką szybkiego prototypowania metodą stereolitografii.

Antoni Podlecki, Irad-Plast


Nasz park maszynowy to urządzenia niemieckiej produkcji. Posiadamy wtryskarki renomowanej firmy Arburg i urządzenia peryferyjne dostarczone przez FrigoSystem. Mamy duże doświadczenie w przetwarzaniu tworzyw technicznych konstrukcyjnych, np. ABS, jak i tych zwykłej jakości, czyli polipropylenu i polietylenu.

Warto też dodać, że nasza firma współpracuje w ramach zastosowań najnowocześniejszych technologii z Politechniką Warszawską, a konkretnie z Wydziałem Inżynierii Produkcji i tamtejszym zakładem konstrukcji oraz zakładem przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Jakie są zdolności produkcyjne Irad-Plast?
Nasza branża cechuje się tym, że na wiosnę jest zdecydowanie zwiększona produkcja, jesienią ona maleje, a zimą jest już minimalna. To sprawia, że trudno określić dokładnie miesięczną produkcję. Na pewno jednak spokojnie jesteśmy w stanie wyprodukować 300 tys. sztuk miesięcznie jeśli chodzi o butelki. W odniesieniu do słoików będzie to także 200 – 300 tys. sztuk.

Obecnie jesteśmy w trakcie zakupu butelczarki z systemem dozowania i kolejnej wtryskarki Arburg z serii Golden Edition. Te inwestycje na pewno przyczynią się do podniesienia naszych mocy produkcyjnych.

Wspomniał pan o tym, że opakowania trafiają do branży kosmetycznej i chemii gospodarczej. Który rynek jest przez was mocniej obsługiwany?
Zdecydowanie jest to rynek opakowań kosmetycznych, tam lokujemy przeważająca część naszej produkcji. Z punktu widzenia technicznego jesteśmy w stanie sobie poradzić z każdym zamówieniem. Najtrudniejsze jest to żeby klienci przyszli do nas.

Czym zatem wyróżniają się opakowania do kosmetyków oferowane przez Irad - Plast?
Cechuje nas to, że jesteśmy w stanie zaoferować minimalne ilości produkcji, a to jak wiadomo jest ważne, bo niekiedy odbiorca potrzebuje ściśle określoną ilość opakowań. Produkujemy opakowania w dowolnej kolorystyce, nieraz w przypadku innych firm, zwłaszcza dużych jest to problem, bo one mają już na wstępie określoną specyfikację. My natomiast jesteśmy pod tym względem bardzo elastyczni i jeśli idzie o dobór kolorów to współpracujemy z klientem od samego początku po nawiązaniu kontaktu.