Rury PE o średnicy 2 metrów

Niemiecka firma Reifenhäuser buduje we współpracy z norweskim producentem rur Pipelife jednostkę wytłaczarki, która będzie częścią linii do produkcji olbrzymich rur z HDPE o średnicy do 2 metrów.

Mamucia głowica matrycy pozwoli w znaczący sposób zwiększyć średnicę rur, która aktualnie jest ograniczona do 16000 mm. Oznacza to, że rury PE zaczynają wkraczać w obszary przeznaczone dotychczas dla rur stalowych i betonowych.

Linia do wytłaczania rur będzie wyposażona w jedno-ślimakową wytłaczarkę ze specjalnie zaprojektowanym ślimakiem o średnicy 150 mm i współczynnikiem L/D równym 33. Głowice o różnych rozmiarach będą pozwalały produkować rury o średnicach od 1600 do 2000 mmm i maksymalnej grubości ścianki 135 mm. Ze względu na całkowitą wagę 50 ton i średnicę 2,60 m oraz długość 2 m głowica wymaga dużo wysiłków przy planowaniu zarówno produkcji jaki i procesów logistycznych.


Grafika 3D przedstawia olbrzymią głowicę matrycy do produkcji rur HDPE o średnicy 2m

Kompletna linia zostanie uruchomiona w Norwegii w czerwcu 2004. Rury o dużych średnicach produkowane na tej linii będą wykorzystywane do układania na dnie morza oraz do odprowadzania ścieków