Ruszył program odzysku puszek aluminiowych w automatach RVM

Ruszył program odzysku puszek aluminiowych w automatach RVM
Wchodząca w skład Grupy Can Pack spółka KOBA Organizacja Odzysku Opakowań uruchomiła pilotażowy program odzysku puszek aluminiowych za pomocą urządzeń Reverse Vending Machines, tzw. Puszkomatów. Urządzenia zostały zainstalowane w 25 placówkach handlowych sieci Carrefour na terenie województwa małopolskiego i śląskiego. W przypadku pozytywnego odzewu ze strony użytkowników projekt zostanie rozwinięty na skalę ogólnopolską.

Zasada działania puszkomatów jest prosta: użytkownik wrzuca puszki do wyznaczonego miejsca, a następnie otrzymuje nagrodę w wybranej przez siebie formie - może to być zniżka na zakupy lub złożenie dotacji na cele charytatywne. System czujników umożliwia przyjmowanie zużytych puszek aluminiowych różnych rozmiarów - całych, uszkodzonych lub zgniecionych, co znacznie upraszcza segregację puszek w domach. Puszkomaty przyjmują jedynie puszki aluminiowe, pozostałe opakowania są odrzucane.

Program jest odpowiedzią na rosnącą konsumpcję napojów w puszkach w Polsce i na świecie. W naszym kraju 30 proc. puszek aluminiowych nie trafia do recyklingu, co oznacza, że surowiec wtórny jest marnowany. Tymczasem poddanie puszek recyklingowi zapewnia oszczędność surowców naturalnych i energii - każda poddana recyklingowi puszka umożliwia zaoszczędzenie nawet 95 proc. energii potrzebnej do produkcji puszki z nowego aluminium.

Projekt wdrażany jest przez spółkę Grupy Can Pack wyspecjalizowaną w działaniach związanych z ekologią i recyklingiem – KOBA Organizacja Odzysku Opakowań SA posiada blisko 20-letnie doświadczenie w zakresie recyklingu puszek aluminiowych. Partnerem akcji jest sieć sklepów Carrefour w Polsce. Zaangażowani są również inni krajowi i zagraniczni partnerzy, m.in. Fundacja Nasz Śląsk i Fundacja Can-Pack.

Puszkomat
janek janek
*.220.36.106

Wysłany: 2017-01-02 11:06:40

Super pomysł godny naśladowania