Rynek maszyn dla branży spożywczej i maszyn pakujących

Rynek maszyn dla branży spożywczej i maszyn pakujących
Światowy przemysł spożywczy i napojów to bardzo dynamicznie rosnący rynek, a według prognoz ekspertów popyt w tym sektorze wciąż będzie rosnąć. Dotyczy to zwłaszcza żywności pakowanej - zgodnie z szacunkami ekspertów w roku 2013 wydatki na opakowane napoje i żywność sięgną 2,72 bln euro. Organizacja branżowa VDMA, powołując się na dane brytyjskiego instytutu Euromonitor, prognozuje, że suma ta do roku 2017 zwiększy się o 25 procent o osiągnie wartość 3,39 bln euro.

Zauważalny rosnący popyt - nie tylko zresztą w branży spożywczej, lecz także farmaceutycznej czy kosmetycznej - wymusza wprowadzanie inwestycji w zakresie maszyn i urządzeń. Międzynarodowy popyt na maszyny dla przemysłu spożywczego oraz na maszyny pakujące rośnie stale od kilku lat. Wyjątkiem był rok 2009, w którym sprzedaż na krótko się załamała; ale już w 2010 roku rynek w pełni się odbudował. W 2012 roku wolumen rynku światowego sięgnął 33 mld euro, co było nowym rekordem i oznaczało 8-procentowy przyrost w stosunku do roku poprzedniego. Prawie żaden inny segment przemysłu maszynowego nie ma za sobą tak dynamicznego rozwoju.

Największymi eksporterami na rynku maszyn dla przemysłu spożywczego oraz maszyn pakujących są Niemcy i Włochy - ich udziały w światowym rynku w roku 2012 wyniosły po 22 procent. Kolejne miejsca, jednak o dużo mniejszej wadze zajmują USA, Holandia i Chiny. Ich udziały mieszczą się w przedziale między 5 i 7 proc. W 2012 największym rynkiem zbytu była Europa. Na kraje europejskie przypadło 43 procent udziału w światowym wolumenie handlu maszynami dla przemysłu spożywczego i opakowaniowego. Widoczne jest tu przesuwanie się rynków - Jeszcze kilka lat temu ten udział sięgał 55-60 proc. Dynamicznie wzrastają rynki krajów rozwijających się - Azja stała się drugim co do wielkości regionem zbytu z udziałem 22 proc., na dalszych pozycjach znajduje się Ameryka Łacińska (10 proc.) i Afryka (8 proc.).Marek Marek
*.134.63.61

Wysłany: 2017-11-30 00:40:22

Nie wiem już gdzie szukać opinii. Mam kilka maszyn, które stoją nie używane dwie z nich przez uszkodzony wał. Zanim oddam je w czyjeś rece chciałbym zaczerpnąc opinii czy ktoś słyszał o firmie http://takiewaly.pl/waly-napedowe-do-maszyn-przemyslowych/ ?