Sacmi Polska z wyróżnieniem targów Plastpol za wtryskarkę Negri Bossi

Sacmi Polska z wyróżnieniem targów Plastpol za wtryskarkę Negri Bossi
Firma Sacmi Polska otrzymała wyróżnienie targów Plastpol 2010 za energooszczędną wtryskarkę produkcji Negri Bossi z napędem hybrydowym z serii Janus VJ 210.

Sacmi Polska to firma mająca w swojej ofercie wtryskarki włoskiej marki Negri Bossi. Nagrodzony na Plastpolu model Janus to maszyna hybrydowa, która pozwala użytkownikowi na użycie odpowiedniego aktuatora elektrycznego albo hydraulicznego zapewniając przy tym wydajność przy jednoczesnej oszczędności energii. Seria ta należy do wtryskarek, które doskonale sprawdzają się na obszarze przetwórstwa tworzyw termoplastycznych.

Model Janus czerpie z doświadczenia linii hydraulicznych oraz mechanizmów linii elektrycznych, wprowadzając nowatorska koncepcje formowania wtryskowego. Konstruktorzy maszyny połączyli tu ekstremalne osiągi z najprostszym zarządzaniem i konserwacją.

To co wyróżnia wtryskarki Negri Bossi z serii Janus to fakt, że do ruchów mechanizmu zamykania formy i do obrotów ślimaka zastosowane zostały aktuatory elektryczne; do fazy wtrysku zaś aktuatory hydrauliczne i to w taki sposób, że wszystkie ruchy mogą być równoległe, co redukuje czas cyklu.

Sacmi Polska (Negri Bossi) na targach Plastpol 2010


Układ hydrauliczny zapewnia ruchy jednostki wtryskowej gwarantując wysoki poziom powtarzalności. Wtryskarka może być konfigurowana na różne sposoby poprzez stosowanie pomp zmiennej wydajności lub akumulatorów, co daje jej szerokie możliwości zastosowania w różnych obszarach przemysłu.

Omawiane wtryskarki hybrydowe zużywają taką samą ilość energii, co maszyny z serii elektrycznej, ale dzięki modułowości mogą być one konfigurowane na różne sposoby, aby zagwarantować idealną maszynę dla każdej specyficznej aplikacji.

Zamykanie i obroty ślimaka realizowane są przez napędy elektryczne, a faza wtrysku sterowana jest przez system hydrauliczny. Kiedy produkowanym detalem jest wypraska techniczna faza wtrysku może się odbywać poprzez system hydrauliczny z pompami o zmiennej wydajności. Natomiast w przypadku gdy produktem jest wypraska cienkościenna bądź też potrzebny jest bardzo krótki czas cyklu, wówczas faza wtrysku realizowana jest przez akumulatory.

Warto wiedzieć, że hybrydowa seria maszyn Janus zdolna jest do pracy w różnych konfiguracjach, jako seria hydrauliczna z jednej strony i jako seria elektryczna z drugiej strony.

Jak tłumaczą przedstawiciele producenta, doświadczenie zawarte we wtryskarkach z serii Janus jest rezultatem udoskonaleń Negri Bossi trwających już ponad 60 lat. Można wymienić kilka przykładów takich udoskonaleń. Jednym z nich jest np. system sterowania cyfrowego CANbus. Pozostałe przykłady to bimetaliczne cylindry, elektryczne napędy z możliwością regeneracji, hydrauliczne/elektryczne wyposażenie z funkcją wysokiej powtarzalności.

Jeśli chodzi o wspomniany CANbus, to jest to system sterowania oryginalnie opracowany przez firmę BOSCH dla przemysłu motoryzacyjnego.

Bliska współpraca z Bosch pozwoliła Negri Bossi opracować hydrauliczne podzespoły odpowiednie do tego systemu i stworzyć serie wtryskarek sterowanych w pełni cyfrowo.

Dzięki doświadczeniu nabytemu przy wtryskarkach hydraulicznych, te same zasady zostały zastosowane do opracowania linii w pełni elektrycznej.

Główne cechy i zalety systemu CANbus to tylko jedna jednostka centralna CPU do sterowania interfejsem wtryskarki, cyklem maszyny i do zdalnej komunikacji. Zmniejsza to możliwość wystąpienia awarii.

System zakłada też eliminację wszystkiego, co analogowe, czyli eliminację wszystkich kart analogowo/cyfrowych i cyfrowo/analogowych wśród urządzeń sterowniczych, w czujnikach i podzespołach hydraulicznych.