Sidel przedstawia nową butelkę z rPET do napojów gazowanych

Sidel przedstawia nową butelkę…

Firma Sidel wprowadziła na rynek produkt StarLITE R - butelkę wykonaną w 100% z rPET, aby zaoferować producentom opakowań napojów gazowanych możliwość zastosowania obiegu zamkniętego. Produkty z serii StarLITE firmy Sidel ewoluują, aby sprostać wyzwaniom związanym z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu.

StarLITE R umożliwia producentom gazowanych napojów bezalkoholowych łatwe i ekonomiczne przejście na zastosowanie butelek z rPET, przy jednoczesnym znacznym zminimalizowaniu negatywnego wpływu na jakość produktu lub integralność opakowania.

Zastosowanie w 100% materiału rPET

Dzięki ponad 45-letniemu doświadczeniu w sektorze produkcji opakowań PET, firma Sidel dogłębnie poznała właściwości materiału rPET pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek po napojach i jego zastosowanie w produkcji butelek. Laurent Naveau, lider w dziedzinie innowacji opakowaniowych w firmie Sidel, wyjaśnia wyzwania, jakie rPET może stanowić dla przemysłu opakowaniowego:

- Właściwości rPET zależą od kilku czynników. Po pierwsze, sezonowość. Struktura konsumpcji zmienia się w ciągu roku, wpływając na zestaw kategorii produktów. Po drugie, różne modele zbiórki opakowań tworzyw sztucznych, co oznacza, że materiał pochodzący z opakowań tworzyw sztucznych będzie się różnić w zależności od regionu, a nawet kraju. Proces recyklingu i używany sprzęt również będą miały wpływ na parametry rPET. Wszystkie te czynniki mogą stanowić nowe wyzwania dla producentów planujących produkcję butelek z wykorzystaniem rPET.

Oprócz typowych wyzwań związanych z produkcją butelek na napoje gazowane, takich jak pękanie naprężeniowe, walcowanie i pękanie podczas rozdmuchiwania, do przetwarzania rPET wymagana jest również wyższa temperatura. W rezultacie producenci opakowań mogą mieć ograniczoną kontrolę nad rozciąganiem materiału z rPET i dystrybucją substancji w procesie produkcji butelek.

Zazwyczaj zwiększona zmienność parametrów rPET prowadzi do węższego okna procesowego i niższej jakości butelek. Jednak innowacyjny system StarLITE R firmy Sidel wykorzystuje wiodące technologie w celu zapewnienia wydajnej produkcji butelek z rPET poprzez przywrócenie znacznie szerszego okna procesowego. Konstrukcja StarLITE R umożliwia łatwiejsze rozdmuchiwanie, ponieważ można to robić w szerszym zakresie ustawień parametrów na rozdmuchiwarce, uzyskując butelki o znacznie wyższej jakości.

Wysoka jakość podstawy butelki z rPET

Aby osiągnąć wysoką jakość podstawy butelki z rPET, StarLITE R wykorzystuje zoptymalizowany profil podstawy formy i zaawansowaną konstrukcję końcówki pręta rozciągającego.

Nowy profil podstawy formy pozwala na idealne rozprowadzenie materiału dzięki zaawansowanemu rozciąganiu i wysokiemu prześwitowi podstawy dla optymalnej stabilności. Zaawansowana konstrukcja końca pręta rozciągającego poprawiła rozciąganie materiału na końcu preformy i zapewnia dokładne wyśrodkowanie bramki wtryskowej na butelce. Wreszcie, doskonałe połączenie rowków i otworów wentylacyjnych pozwala na precyzyjne formowanie dolnych elementów.

Nowe rozwiązanie dla butelek wykorzystuje również podwójne chłodzenie zewnętrzne i wewnętrzne podstawy butelki, aby zapewnić idealny kształt. Od zewnątrz, proces wykorzystuje obwód chłodzenia podstawy formy, który koncentruje się na cieplejszych strefach podstawy butelki, a od wewnątrz wykorzystywany jest wydrążony pręt rozciągający niewymagający dodatkowego dopływu powietrza.

- StarLITE R został zaprojektowany, aby zaoferować producentom napojów gazowanych możliwość zastosowania butelek z rPET. Nowa konstrukcja podstawy butelki firmy Sidel zapewnia lepszą ochronę przed deformacją, zwiększoną odporność na pękanie i optymalną stabilność, gwarantując jednocześnie jakość produktu - dodaje Laurent Naveau.

Bezproblemowe przejście w produkcji

Wykorzystując doświadczenie firmy Sidel, nową butelkę można łatwo zintegrować z istniejącymi liniami produkcyjnymi i dostosować do aktualnych projektów butelek. Rozwiązanie jest kompatybilne z charakterystycznymi formami rozdmuchowymi Sidel, EvoBLOW, Universal i Series 2 i nadaje się do produkcji o wysokiej prędkości.

Ograniczenie śladu węglowego

Analiza cyklu życia pokazuje, że PET już teraz ma najlepszy ślad węglowy spośród wszystkich dostępnych obecnie materiałów opakowaniowych i jest jedyną żywicą z tworzywa sztucznego przeznaczoną do kontaktu z żywnością. Osiągnięcie pełnego obiegu zamkniętego na dużą skalę sprawi, że PET będzie jeszcze bardziej zrównoważonym wyborem, ponieważ rPET zmniejsza wpływ na środowisko nawet czterokrotnie bardziej niż materiał pierwotny.

brak
 

Maszyny pakujące

Switzerland