Sidel przedstawia nową butelkę z rPET do napojów gazowanych

Sidel przedstawia nową butelkę…

Firma Sidel wprowadziła na rynek produkt StarLITE R - butelkę wykonaną w 100% z rPET, aby zaoferować producentom opakowań napojów gazowanych możliwość zastosowania obiegu zamkniętego. Produkty z serii StarLITE firmy Sidel ewoluują, aby sprostać wyzwaniom związanym z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu.

StarLITE R umożliwia producentom gazowanych napojów bezalkoholowych łatwe i ekonomiczne przejście na zastosowanie butelek z rPET, przy jednoczesnym znacznym zminimalizowaniu negatywnego wpływu na jakość produktu lub integralność opakowania.

Zastosowanie w 100% materiału rPET

Dzięki ponad 45-letniemu doświadczeniu w sektorze produkcji opakowań PET, firma Sidel dogłębnie poznała właściwości materiału rPET pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek po napojach i jego zastosowanie w produkcji butelek. Laurent Naveau, lider w dziedzinie innowacji opakowaniowych w firmie Sidel, wyjaśnia wyzwania, jakie rPET może stanowić dla przemysłu opakowaniowego:

- Właściwości rPET zależą od kilku czynników. Po pierwsze, sezonowość. Struktura konsumpcji zmienia się w ciągu roku, wpływając na zestaw kategorii produktów. Po drugie, różne modele zbiórki opakowań tworzyw sztucznych, co oznacza, że materiał pochodzący z opakowań tworzyw sztucznych będzie się różnić w zależności od regionu, a nawet kraju. Proces recyklingu i używany sprzęt również będą miały wpływ na parametry rPET. Wszystkie te czynniki mogą stanowić nowe wyzwania dla producentów planujących produkcję butelek z wykorzystaniem rPET.

Oprócz typowych wyzwań związanych z produkcją butelek na napoje gazowane, takich jak pękanie naprężeniowe, walcowanie i pękanie podczas rozdmuchiwania, do przetwarzania rPET wymagana jest również wyższa temperatura. W rezultacie producenci opakowań mogą mieć ograniczoną kontrolę nad rozciąganiem materiału z rPET i dystrybucją substancji w procesie produkcji butelek.

Zazwyczaj zwiększona zmienność parametrów rPET prowadzi do węższego okna procesowego i niższej jakości butelek. Jednak innowacyjny system StarLITE R firmy Sidel wykorzystuje wiodące technologie w celu zapewnienia wydajnej produkcji butelek z rPET poprzez przywrócenie znacznie szerszego okna procesowego. Konstrukcja StarLITE R umożliwia łatwiejsze rozdmuchiwanie, ponieważ można to robić w szerszym zakresie ustawień parametrów na rozdmuchiwarce, uzyskując butelki o znacznie wyższej jakości.

Wysoka jakość podstawy butelki z rPET

Aby osiągnąć wysoką jakość podstawy butelki z rPET, StarLITE R wykorzystuje zoptymalizowany profil podstawy formy i zaawansowaną konstrukcję końcówki pręta rozciągającego.

Nowy profil podstawy formy pozwala na idealne rozprowadzenie materiału dzięki zaawansowanemu rozciąganiu i wysokiemu prześwitowi podstawy dla optymalnej stabilności. Zaawansowana konstrukcja końca pręta rozciągającego poprawiła rozciąganie materiału na końcu preformy i zapewnia dokładne wyśrodkowanie bramki wtryskowej na butelce. Wreszcie, doskonałe połączenie rowków i otworów wentylacyjnych pozwala na precyzyjne formowanie dolnych elementów.

Nowe rozwiązanie dla butelek wykorzystuje również podwójne chłodzenie zewnętrzne i wewnętrzne podstawy butelki, aby zapewnić idealny kształt. Od zewnątrz, proces wykorzystuje obwód chłodzenia podstawy formy, który koncentruje się na cieplejszych strefach podstawy butelki, a od wewnątrz wykorzystywany jest wydrążony pręt rozciągający niewymagający dodatkowego dopływu powietrza.

- StarLITE R został zaprojektowany, aby zaoferować producentom napojów gazowanych możliwość zastosowania butelek z rPET. Nowa konstrukcja podstawy butelki firmy Sidel zapewnia lepszą ochronę przed deformacją, zwiększoną odporność na pękanie i optymalną stabilność, gwarantując jednocześnie jakość produktu - dodaje Laurent Naveau.

Bezproblemowe przejście w produkcji

Wykorzystując doświadczenie firmy Sidel, nową butelkę można łatwo zintegrować z istniejącymi liniami produkcyjnymi i dostosować do aktualnych projektów butelek. Rozwiązanie jest kompatybilne z charakterystycznymi formami rozdmuchowymi Sidel, EvoBLOW, Universal i Series 2 i nadaje się do produkcji o wysokiej prędkości.

Ograniczenie śladu węglowego

Analiza cyklu życia pokazuje, że PET już teraz ma najlepszy ślad węglowy spośród wszystkich dostępnych obecnie materiałów opakowaniowych i jest jedyną żywicą z tworzywa sztucznego przeznaczoną do kontaktu z żywnością. Osiągnięcie pełnego obiegu zamkniętego na dużą skalę sprawi, że PET będzie jeszcze bardziej zrównoważonym wyborem, ponieważ rPET zmniejsza wpływ na środowisko nawet czterokrotnie bardziej niż materiał pierwotny.