Drukuj

Smartcoat poprawia właściwości barierowe opakowań

Smartcoat poprawia właściwości barierowe opakowań
Włoska firma Sipa, produkująca opakowania i systemy usprawniające proces pakowania, wprowadziła na rynek nowoczesną technologię o nazwie Smartcoat.

Technologia Smartcoat przeznaczona jest do stosowania przy opakowaniach z tworzyw sztucznych. Służy poprawie właściwości barierowych opakowań wykonanych z PET, orientowanego polipropylenu oraz biotworzywa PLA.

Poprawa barierowości odbywa się poprzez zaaplikowanie pojemnikowi specjalnej zewnętrznej powłoki. Chodzi o aplikację powłoki ochronnej na zewnątrz pojemnika poprzez zanurzenie go, odwirowanie, a następnie suszenie przy pomocy promieniowania podczerwonego i promieniowania ultrafioletowego. System został zaprojektowany jako modułowa linia do powlekania. Ma wydajność 12 tys. - 42 tys. butelek na godzinę. Specjalna wartość, jaką jest przy opakowaniach tzw. czynnik poprawy barierowości, zależy od grubości powłoki stosowanej na zewnętrznej powierzchni pojemnika.

W ramach czynności powlekania dwie warstwy powłok o organicznych właściwościach aplikowane są na zewnętrzną powierzchnię pojemników PET, OPP lub PLA. Dzięki temu bariera dla tlenu może być zwiększona nawet do 12 razy w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, natomiast bariera dla dwutlenku węgla od dwóch do czterech razy – zależne jest to od poziomu saturacji i cech butelkowanego produktu.


Pierwsza powłoka, swoisty podkład, bazuje na wodzie, jednak już ona przynosi opakowaniu podstawowe właściwości barierowe. Kolejne powłoki gwarantują z kolei mechaniczną i termiczną ochronę dla wewnętrznej warstwy. Obydwie warstwy są aplikowane przy pomocy zanurzania i powlekania: ich grubość jest regulowana wedle prędkości wirowania.

Podstawowe cechy technologii Smartcoat to zwartość, wysoka skuteczność nanoszenia powłoki, minimalna ilość codziennych i cotygodniowych czynności obsługowych, elastyczność kształtu pojemnika, stabilność procesu, a także zgodność z systemem HACCP. Bezpośrednio po nałożeniu powłoki pojemniki mogą być napełniane na gorąco lub przy pomocy metody pasteryzacji w tunelu lub za sprawą typu ultraczystego lub aseptycznego.

Jeszcze jednym usprawnieniem technologicznym opisywanej metody jest system Blow & Laser Trim. Pozwala on na wytwarzanie opakowań z szerokimi otworami, wychodząc od standardowych preform poprzez laserowe cięcie rozdmuchanej szyjki pojemnika. Zamiast stosować mechaniczne odcinanie nadmiaru materiału stosuje się tu laser, który zapewnia precyzyjne płaskie cięcie usuwanej części.