Śmieci skrzydeł nie mają

Śmieci skrzydeł nie mają
Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, od roku zajmuje się zwiększaniem populacji orłów przednich w Polsce. Dzięki niemu te rzadkie w naszym kraju ptaki można już spotkać w Karkonoszach, Górach Suchych, Beskidzie Śląskim, Górach Stołowych, Rudawach Janowickich, Górach Izerskich.

- Mam ich w domu 500. Co jakiś czas zbieram grupę dzieci i młodzieży, a potem razem z nimi zawożę specjalną tabliczkę edukacyjną z orłem przednim do wybranego schroniska, by król przestworzy strzegł czystości na tamtejszych szlakach – wyjaśnia Dominik Dobrowolski.

W ramach takiej orlej wizyty odbywa się również sprzątanie szlaków i lekcje ekologiczne dotyczące problemu zaśmiecenia środowiska. Lekcje nietypowe, bo uczniowie w trakcie zdobywania wiedzy zajadają się szarlotkami i innymi przysmakami – za darmo.

– W schroniskach powinniśmy zostawić najlepiej wpis w książce wyjść i uśmiech, ale nie śmieci – mówi Dominik Dobrowolski.

Swoją akcję nazwał: „Śmieci skrzydeł nie mają".

śmieci skrzydeł nie mają


- Orły budzą szacunek i podziw. Kiedy ktoś z odwiedzających schronisko spojrzy w przenikliwe orle oczy, poważnie się zastanowi, czy chce z nimi zadrzeć, zostawiając śmieci w górach. Radzę, by nie drażnić „lwa wśród ptaków" i pokornie zrobić to, co najwłaściwsze, czyli znieść w plecaku puste butelki, papierki itp. na dół, by tam posegregować i wrzucić do odpowiednich pojemników. Przecież pusta butelka jest lżejsza niż pełna, więc w czym problem? - pyta retorycznie pomysłodawca akcji.

By wzmocnić siłę działania, stworzył Koalicję Recykling Górom. W jej skład wchodzą organizacje pozarządowe, szkoły, samorządy, media, górscy przewodnicy i miłośnicy gór. Każdy może dołączyć, by wspólnie zadbać o czystość w górach! Jako pierwsza do Koalicji przyłączyła się Fundacja PlasticsEurope Polska.

Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich zainteresowanych zaproszeniem orła przedniego na swój górski teren. Czekamy na maile wysłane na adres: dominik@cycling-recycling.eu albo pod nr tel. 697-092-978.

Opis dotychczasowych akcji, zdjęcia i plany na stronie: https://www.facebook.com/recyklinggorom/

Piotr Drozdowicz, asystent akcji „Śmieci skrzydeł nie mają"

Czytaj więcej: Ekologia 318