Spadły dostawy rosyjskiego gazu do Polski

Spadły dostawy rosyjskiego… Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA poinformowała, że od początku bieżącego tygodnia zmniejszyły się dostawy gazu ziemnego w ramach obowiązującego kontraktu jamalskiego w stosunku do zamówień składanych przez spółkę. Ograniczenie dostaw zaobserwowano na połączeniach międzysystemowych w Drozdowiczach (Ukraina), Kondratkach (Białoruś) i Wysokoje (Białoruś).

W poniedziałek (8 września) dostawy były niższe o ok. 20 proc., a we wtorek (9 września) o ok. 24 proc. w stosunku do zamówienia złożonego do OOO Gazprom Export. Obecnie trwa wyjaśnianie przyczyn zmniejszenia dostaw gazu z kierunku wschodniego. PGNiG chce ustalić w szczególności, czy mają one charakter techniczny czy handlowy.

Jak podkreślają przedstawiciele polskiej spółki, brakujące wolumeny zostały skompensowane poprzez dostawy gazu na innych punktach wejścia do polskiego systemu przesyłowego. Dostawy gazu ziemnego do odbiorców PGNiG SA przebiegają bez zakłóceń i nie ma obecnie konieczności uruchamiania odbioru gazu z podziemnych magazynów gazu, które przed sezonem zimowym zostały w pełni zatłoczone.

W chwili obecnej roczne zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 16 mld m sześc. W ramach kontraktu jamalskiego z Federacji Rosyjskiej sprowadzamy ok. 9 mld m sześc., tj. ok. 56 proc. krajowego zużycia i 77 proc. dostaw z zagranicy. Największym krajowym odbiorcą gazu jest Grupa Azoty, zużywająca ok. 2,4 mld m sześc. surowca.

Czytaj więcej:
Gaz 24