Spotkanie liderów w produkcji biotworzyw

Spotkanie liderów w produkcji biotworzyw
Niemcy i Stany Zjednoczone to światowi liderzy w branży chemicznej i tworzyw sztucznych. Oba kraje prowadzą też intensywne badania w zakresie biotworzyw, a inwestycje w tym zakresie rosną w szybkim tempie.

Dlatego to właśnie te dwa kraje będą reprezentowane podczas odbywającej się po raz szósty międzynarodowej konferencji poświęconej biotechnologii przemysłowej, biotworzywom i biokompozytom, która odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia w Kolonii w Niemczech. Organizatorem konferencji jest zaangażowany w promocję biotworzyw nova-Institut z Huerth pod Kolonią. Podczas seminariów wystąpią zarówno przedstawiciele czołowych firm z USA i Niemiec, jak i reprezentanci stowarzyszeń branżowych. Swój udział zapowiedziało 250 uczestników, m.in. z takich firm, jak DuPont czy BASF oraz ważnych ośrodków akademickich, jak np. Uniwersytet Kalifornijski czy Instytut Maxa Plancka. Tematyka konferencji obejmuje cały obszar biotechnologii przemysłowej oraz biomateriałów. Panele konferencyjne będą dotyczyć między innymi takich zagadnień, jak bieżąca polityka dotycząca biotworzyw, przeszłość i przyszłość biopolimerów, zastosowania biotworzyw np. w motoryzacji.

Pierwszego dnia targów zostanie wręczona nagroda za innowacje w dziedzinie biotworzyw. Do prestiżowego wyróżnienia nominowano następujące firmy: Eastern Bioplastics (USA), ajaa! (Niemcy), Dandelion Research/NatureWorks, (USA/Chiny), fischer (Niemcy), Newlight Technologies (USA) oraz Windmöller (Niemcy).

Podczas konferencji zostanie zaprezentowany i szczegółowo omówiony raport zawierający najnowsze dane i prognozy dotyczące przyszłości biotworzyw. W 2011 roku wyprodukowano 3,5 mln ton biotworzyw, co stanowi 1,5 proc. całkowitej produkcji polimerów, która wyniosła 235 mln ton. Tymczasem producenci biotworzyw szacują, że do roku 2020 wielkość produkcji wzrośnie trzykrotnie, osiągając poziom 12 mln ton, co będzie stanowiło 3 proc. całkowitej produkcji tworzyw sztucznych.