Stora Enso inwestuje 137 mln euro w Ostrołęce

Stora Enso inwestuje 137 mln…
Koncern Stora Enso poinformował o rozpoczęciu w Polsce dużej inwestycji. Fiński potentat zainwestuje w Ostrołęce 137 mln euro.

W tej chwili w naszym kraju skandynawski koncern posiada cztery fabryki, w tym od 2004 r. zakłady w Ostrołęce. W tamtejszej fabryce papierniczo-celulozowej powstanie wkrótce nowa elektrownia. Jak zapowiada Stora Enso prace przy jej budowie mają się rozpocząć natychmiast. Instalacja wystartować ma jednak dopiero w 2010 r. Na razie nie wiadomo jeszcze jakimi mocami dysponować będzie tworzone przez firmę jej własne źródło zaopatrzenia w energię. Wiadomo jedynie, że pokryje 65 proc. zapotrzebowania zakładów na energię i 100 proc. na parę przemysłową.

Nowa elektrownia będzie budowana w technologii pozwalającej na wykorzystanie różnorodnych paliw, w tym biopaliw. Dzięki temu zmniejszy się dotychczasowa emisja dwutlenku węgla. - Nasza inwestycja wynika ze strategii wspierania korzystnego rozwoju koncernu na szybko rosnących rynkach centralnej i wschodniej Europy, głównie w zakresie przemysłu opakowaniowego w Polsce i Rosji - ocenia Veli-Jussi Potka ze Stora Enso.

Funkcjonująca w Polsce Stora Enso Polska jest filią fińskiego koncernu Stora Enso, odpowiedzialną za sprzedaż wszystkich jego produktów na naszym rynku. Przychody spółki ze sprzedaży przekraczają poziom 726 mln zł, a dwa lata temu zysk netto wyniósł prawie 58 mln zł. Cała Grupa generuje natomiast roczną sprzedaż na poziomie 13 mld dolarów i zatrudnia 40 tys. osób w 40 krajach.

Stora Enso Poland należy do liderów branży celulozowo-papierniczej i opakowaniowej w naszym kraju. Produkuje celulozę, papiery przemysłowe, tekturę i opakowania tekturowe, opakowania z tektury laminowanej oraz worki papierowe. Jej biura sprzedaży zlokalizowane są w zakładach produkcyjnych w Ostrołęce, Łodzi, Tychach i Mosinie. Posiada również przedstawicielstwa w Warszawie, Moskwie i czeskiej Opawie.

Produkowane w Stora Enso Poland papiery w większości służą do dalszego przetwórstwa. Jeśli chodzi natomiast o tekturę i pudła, to spółka wytwarza tekturę falistą dwu i trzywarstwową o rodzajach fali: C, B, E oraz tekturę pięciowarstwową szarą lub jednostronnie bieloną. Produkuje też opakowania z tektury falistej w postaci pudeł klapowych, fasonowych, pudeł typu display, pudeł i tacek z dnem klejonym wielopunktowo i składanym automatycznie. Ponadto spółka wytwarza opakowania high-graphics z nadrukami do sześciu kolorów, opakowania kaszerowane z nadrukiem offsetowym oraz opakowania z taśmą.

Czytaj więcej: Papier 43 Inwestycje 799

brak
 

Stora Enso Polska jest filią koncernu Stora Enso, odpowiedzialną za sprzedaż wszystkich jego produktów na rynku polskim.

Polska