Stork unowocześnia swoje wtryskarki

Stork unowocześnia swoje wtryskarki
Holenderski producent maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych firma Stork unowocześnia swoje wtryskarki. Wszystko po to by jego wtryskarki były szybkie, dokładne, energooszczędne oraz przyjazne dla użytkownika.

Najnowsza zmianą wprowadzaną we wtryskarkach Stork jest zastąpienie poprzedniego systemu sterowania przez w pełni dotykowy system CDS700. System ten może być wyposażony w opcjonalny harmonogram utrzymania ruchu dla zredukowania oraz koordynowania zatrzymań produkcji spowodowanych czynnościami prewencyjnymi. Maszyna może zostać wyposażona w profilowy system prowadzenia dla zapewnienia większej czystości przestrzeni formy.

Zużycie energii przez wtryskarki jest dziś szeroko dyskutowane. Dokładna analiza tematu zużycia energii jest brana pod uwagę pod kątem zwrotu poniesionych dodatkowych kosztów inwestycyjnych. W przeszłości – jak tłumaczą przedstawiciele Storka - porównywano napędy w pełni elektryczne ze starszymi napędami hydraulicznymi. Obecnie coraz więcej przetwórców uważa, że hydrauliczny napęd również może być dobrym wyborem dla nowej wtryskarki.

Wtryskarka Stork


Nowoczesne maszyny z hydraulicznymi napędami są bardzo trwałe i precyzyjne. Cechuje je też optymalne zużycie energii. Dodatkowe koszty inwestycyjne poniesione na zastosowanie w pełni elektrycznych napędów wtryskarki nie mogą być łatwo umotywowane. Czas zwrotu takiej inwestycji może przekroczyć 10 lat. Dlatego w pełni elektryczne rozwiązanie nie jest najlepszym wyjściem dla każdego produktu. Szczególnie w tych przypadkach, kiedy wymagamy od maszyny szybkich ruchów i krótkich czasów wtrysku. Optymalne rezultaty - zdaniem przedstawicieli Storka - w takich sytuacjach osiągane są przez maszyny hybrydowe.

I właśnie jako producent maszyn, które głównie są wykorzystywane we wtryskiwaniu produktów cienkościennych, Stork Plastics Machinery jest propagatorem optymalnych rozwiązań hybrydowych. Po obrotowym ruchu plastyfikacji, drugim ruchem odpowiednim dla napędu elektrycznego jest ruch formy. Swego czasu Stork pokazał po raz pierwszy taką maszynę na targach K. Przedstawiony wtedy pomysł jest obecnie wypróbowaną technologią.

Ruchy krytyczne dla cienkościennych aplikacji takie, jak wtrysk, ciągle są realizowane hydraulicznie. Ostatnio, sytuacja na rynku pokazała, że maszyny napędzane hybrydowo jak ta, są najczęściej się pojawiającymi. Ważna część maszyn może być wyposażona w taką kombinację napędów. Począwszy od 250 do 660 ton siły zamykania, maszyny takie zostały skonstruowane i są dostępne.

Czytaj więcej: Wtryskarki 442