Super lekkie opakowanie NitroPouch firmy Krones

Super lekkie opakowanie NitroPouch firmy Krones
Koncern Krones uczynił kolejny znaczący krok w zakresie odchudzania butelek PET. Najnowsze osiągnięcie niemieckiego przedsiębiorstwa to ultralekkie opakowanie o wielkości 500 ml.

Rok temu inny potentat na rynku opakowań PET, czyli koncern Sidel stworzył półlitrowe opakowanie PET ważące 9,9 gram. Krones odpowiedział wtedy jeszcze lżejszym opakowaniem o wadze 8,8 grama. Minął rok i Krones wprowadza jeszcze bardziej odchudzone opakowania PET. Tym razem noszą one nazwę "NitroPouch".

Butelka o objętości 500 ml waży tylko 6,6 gram i jest uznawana za kolejny przełom w dziedzinie tworzenia lekkokonstukcyjnych opakowań. Nieodłączną częścią opakowania jest azot. Jaka jest rola? Otóż azot jest stosowany w tym projekcie w celu gromadzić i podnoszenia ciśnienia wewnątrz butelki, tak żeby z powodu swej lekkości nie załamała się ona i nie zwiotczała podczas transportu i operowania nią. To wewnętrzne ciśnienie dostarczane przez azot przynosi butelce możliwość pewnego posługiwania się nią i transportowania jej na normalnych paletach.

Opakowanie NitroPouch firmy Krones

- NitroPouch to połączenie takich wartości jak minimalizacja materiału potrzebnego do stworzenia opakowania, mniejsze zużycie energii ze zmaksymalizowanymi korzyściami dla odbiorcy i naturalnego środowiska - mówią o butelce przedstawiciele koncernu Krones.

Innowacyjność niemieckiego producenta polega na wprowadzeniu kilku czynników. Przede wszystkim na etapie konstrukcji wyeliminowano w tej butelce formę główkową oraz przekonfigurowano gwint tak by był odpowiedni dla bardzo lekkiego zamknięcia ważącego tylko 1,1 grama. Sam gwint waży 1,3 grama. Zoptymalizowano też sposób dystrybucji tworzywa potrzebnego do budowy opakowania, tak iż ścianki butelki osiągają grubość mniejszą niż 0,1 mm. Dodatkowo średnica butelki zwęża się ku górze, tak by można było wzmocnić możliwość uchwycenia opakowania. Ponadto rowki wzmacniają obszar uchwytu butelki, co prowadzi do usztywnienia ścianek bocznych, tym samym więc butelka może być etykietowana nawet wtedy gdy jest pusta.

- Wzajemne oddziaływanie gwintu, zamknięcia, rozdzielania materiału, designu i użycia azotu miało decydujące znaczenie w tym przełomowym osiągnięciu i pozwoliło osiągnąć tak lekką butelkę - dodaje producent opakowania.