Surowiec za 3,73 mld złotych

Surowiec za 3,73 mld złotych
Wielkie pieniądze zarobi Synthos na kontrakcie z amerykańskim koncernem.

Goodyear Tire & Rubber Company, lider światowego rynku produkcji opon, wybrał oświęcimską spółkę jako dostawcę surowca potrzebnego do produkcji opon.

Obydwie firmy podpisały umowę na dostawy nowoczesnych kauczuków typu SSBR i ESBR. Wartość kontraktu to 3,73 mld zł, przy czym cena przedmiotu umowy oparta jest na formule cenowej uwzględniającej notowania rynkowe surowców. Umowa będzie obowiązywała do końca 2018 r.

Jednocześnie Synthos poinformował o stale wzrastającej produkcji kauczuku polibutadienowego (PBR Nd), którego produkcję rozpoczął w trzecim kwartale 2011 r.

PBR jest drugim największym wolumenowo typem kauczuku syntetycznego tuż za SBR. Najważniejszym zastosowaniem PBR są opony, na które przypada 70 proc. jego globalnego zużycia.

Do mocnego wzrostu popytu na ten typ surowca, przede wszystkim w Europie Zachodniej, doprowadziły głównie regulacje w kierunku tzw. zielonych opon o niższym oporze toczenia i wyższej wydajności wpływającej na zmniejszone zużycie paliw. W przyszłości zmiany te będą kontynuowane oprócz krajów Unii Europejskiej także w innych państwach wprowadzających systemy znakowania opon, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Japonii.